MEDIATRAVEL Festiwal Cywilizacji i Twórczości Audiowizualnej

Łódź 20 - 26 kwietnia 2009


To już 6 edycja festiwalu - zapraszamy!
www.mediatravel.pl


Dla prasy


Festiwal MEDIATRAVEL to podróż po mediach, których twórcy są zainspirowani światem, a w szczególności: człowiekiem, społecznością i środowiskiem, w którym żyje, konfliktami i problemami społecznymi, obyczajami i zwyczajami ludzi, a także całą dziedziną współczesności- czyli tym wszystkim, co człowieka otacza.

Festiwal MEDIATRAVEL to także zwracanie się w stronę historii- do wydarzeń z dziejów świata i Polski , do wydarzeń nad którymi warto się zastanowić, a na pewno warto o nich wiedzieć . To również cała sfera współczesnej migracji, w tym podróże.

Podróż można rozumieć jako przeniesienie się do innej sfery duchowości, innej religii, filozofii, kultury… Podróż do innych krajów i fascynacja pejzażem, przyrodą, zabytkami, podziwianymi w ich egzotycznym pięknie. Podróż to także, a może przede w wszystkim, ludzie, często inaczej myślący o sprawach najprostszych, ludzie patrzący zupełnie innym spojrzeniem niż to, do którego przywykliśmy i które uważamy za naturalne. Jest to podróż szczególna, bardziej duchowa niż fizyczna, bardziej intelektualna i głęboka.

Festiwal jest miejscem obserwacji takich podróży - między ludźmi i ich poglądami, między kulturami które ich kształtują i są przez nich kształtowane. Festiwal to miejsce zderzenia różnych sposobów widzenia naszego świata i jego przyszłości. To miejsce refleksji nad różnorodnością ludzkiej kondycji i nad wartościami, wspólnymi dla wszystkich. Chcemy przedstawiać dzieła, które wskazują na wartość różnorodności w budowaniu wspólnej przyszłości świata.

Siedzibą festiwalu jest Łódź - a to miasto ma szczególną historię, pisaną przez cztery kultury. Dlatego sądzimy, że jest to najwłaściwsze miejsce nad refleksją, wywoływaną przez podróż przez różne kultury, różne media, przez MEDIATRAVEL.. Łódź to także, a może przede wszystkim film, który - być może już wkrótce- zostanie objęty nowym projektem pod nazwą Holly Łódź Film Festiwal. Więcej szczegółów na ten temat organizatorzy zamierzają zdradzić na konferencji prasowej w dniu 20 kwietnia- w poniedziałek, o godz. 12.00 w hotelu Campanile w Łodzi, al. Piłsudskiego 27.

W poprzednich latach, a także w bieżącym roku wyodrębniony został oddzielny konkurs pod nazwą MEDIATRAVEL DOCUMENT.

MEDIATRAVEL DOCUMENT to festiwal filmów dokumentalnych. Film dokumentalny to taki gatunek, który w przeciwieństwie do innych środków artystycznego wyrazu, zyskuje coraz większą publiczność, jest jednym z niewielu mediów cieszących się stale rosnącym zaufaniem społecznym. Widownia , która go wybiera nie chce oglądać dokumentów realizowanych w stylu rozbudowanych, telewizyjnych newsów. Decydując się na obejrzenie pełnometrażowego dokumentu, jest świadoma tego, że sięga po poruszający temat. Zazwyczaj dużą widownię gromadzą filmy przedstawiające najgorętsze tematy i miejsca na świecie, ale jako problemy, a nie sensacyjne i szokujące obrazki..

Festiwal MEDIATRAVEL skierowany jest nie tylko do twórców filmu, ale również do twórców fotografii, radia, internetu, prasy i muzyki. To media - wg twórców festiwalu- stają się kreatorami dzisiejszej rzeczywistości.

Organizatorzy pragną zadać pytanie, co w takim razie, wg mediów, jest dzisiaj ważne i dlaczego? Jakie problemy ludzi i jakie konflikty ich interesują, jakie tematy należy poruszać, żeby przyciągnąć uwagę widza, słuchacza, czytelnika?

Czy fenomem dzisiejszej cywilizacji to w głównej mierze rzeczywistość wykreowana przez media, czy też coś głębszego, a więc tradycja, obyczaje, religia?

Na takie pytania pragną odpowiadać twórcy, uczestnicy festiwalu MEDIATRAVEL.

Organizatorzy festiwalu MEDIATRAVEL, poprzez spotkania, przeglądy, wystawy, konkursy mają nadzieję, że w jakimś stopniu przyczynią się zrozumienia świata, do wyjaśnienia jego zagadek i tajemnic.

Festiwal posiada formułę konkursu o Nagrodę World Mediatravel w kategoriach: film, fotografia, radio, Internet, prasa.

W tym roku nagrody honorowe MEDIATRAVEL , Columbus Awards, otrzymają za całokształt twórczości: Ewa Rubinstein - fotografik, Kazimierz Karabasz – twórca „polskiej szkoły” filmowego dokumentu.

Uroczysta Gala odbędzie się w dniu 25 kwietnia w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina w Łodzi, ul. Narutowicza 20/22. Galę ubarwi muzyczny występ 50 osobowego chóru z Holandii- De Leesanghers oraz recital 3 tenorów- Dariusza Stachury, Pawła Skałuby oraz Adama Zdunikowskiego. Wręczone zostaną także nagrody konkursowe World Mediatravel w poszczególnych kategoriach festiwalu.

Festiwal Mediatravel to także liczne imprezy towarzyszące, w tym m.in. spotkania z twórcami, przeglądy filmowe, wystawy fotograficzne, warsztaty fotograficzne, filmowe i radiowe w ramach projektu Mediatravel School.

W Galerii Łódzkiej od 17 kwietnia czynna będzie wystawa fotografii National Geographic pt. 30 Najpiękniejszych Miejsc na Ziemii, a w Łódzkim Towarzystwie Fotograficznym, w dniu 21 kwietnia, odbędzie się wernisaż wystawy Ludwika Erdmanskiego pt. Fotograficzne Chwile. Autor- niemiecki fotografik, którego pasją jest fotografia najbardziej znanych postaci świata, przedstawi m.in. portrety takich osób jak: Jack Nicholson, Amanda Leer, Juan Carlos I, Al. Bano.

Przeglądy filmowe to okazja do spotkań z twórcami filmu. We czwartek- 23 kwietnia, przewidziana jest projekcja filmu pt. „Duska” w reż. Wandy Różyckiej Zborowskiej. Bohaterem jej 90- minutowego obrazu jest dr Wanda Półtawska- więzień obozu koncentracyjnego w Ravensbruck, wieloletni przyjaciel Jana Pawła II. Pani dr Wanda Półtawska, pomimo swoich 87 lat, będzie obecna na festiwalu.

Innym, ciekawym wydarzeniem jest przegląd filmów Aliny Czerniakowskiej- twórczyni dokumentów filmowych z kategorii najnowszej historii Polski. Obejrzymy filmy, których na co dzień nie można obejrzeć. Takie tytuły jak „On wierzył w Polskę” o generale A.E. Fieldorfie lub „Czy musieli zginąć?” o Powstaniu Warszawskim to olbrzymia dawka wiedzy historycznej o Polsce.

Z gatunku filmów eksperymentalnych będzie obecne na festiwalu dzieło Tadeusza Mysłowskiego, Amerykanina polskiego pochodzenia, pt. „Cross Over”, 12-minutowe wideo Cross Over, zrealizowane wraz z Jac Avila Vermeerem, boliwijskim artystą multimedialnym. Film przedstawia wagony nowojorskiego metra przesuwające się po torach zawieszonych wysoko nad ziemią na strzelistych słupach. Ruch pociągu, zgrzyt kół na zakrętach, pisk hamulców, kratownica wzajemnie się wspierających stalowych konstrukcji tworzy ekspresjonistyczną wizję miasta-molocha, bezludnego miasta-maszyny funkcjonującego dla siebie samego.

Gościem Mediatravel będzie także autor filmu pt. „Tajemnicza Podróż”- Paolo Poloni. Tematem filmu włoskiego reżysera jest po prostu- podróż. Paolo Poloni napisał: Zaczął się dzień pierwszy listopada, jest mroźno, zima dała już znać o sobie… i tak rozpocząłem moją podróż przez Włochy, na północ, w kierunku austriackiej granicy. Będę podróżował autostopem, pociągiem, autobusem, ciężarówką... bez żadnego celu, tylko podróżując, spotykając ludzi i filmując, ja i ten kraj, mój świat, którego właściwie nie znam…Film ten zostanie pokazany w cyklu pt. Sztuka Dokumentu autorstwa stowarzyszenia Pro Cinema.

Dość ważnym nurtem MEDIATRAVEL są ekstremalne wyprawy. W tym roku na festiwalu obecni będą przedstawiciele dwóch z nich: wyprawy „Colca Condor 2008”- pan Jerzy Majcherczyk oraz wyprawy „Syberia- Odyseja Zimna”- pan Romuald Koperski. Obaj są wytrawnymi globtroterami. Pierwszy z nich, stanął na czele ekspedycji, która pokonała w ekstremalnie trudnych warunkach ostatni dziewiczy rejon Rio Colca w Peru i trafiła na trop legendarnego złota Inków, a drugi- w przeciągu tylko 80 dni pokonał prawie czterdzieści tysięcy kilometrów oraz dwanaście stref czasowych. Obie wyprawy zaprezentują filmy ze swoich dokonań. W przypadku Jerzego Majcherczyka- będzie to premiera, film nosi tytuł „Mój Kanion”.

Z pokrewnego nurtu obejrzymy dwa filmy dokumentalne: „Stara Dongola” w reż. Sławomira Malinowskiego o chrześcijańskim królestwie Makurii w Afryce oraz „Przygoda w dolinie Omo” w reż. Zofii Suskiej o fascynującym kraju, jakim jest Etiopia.

W cyklu spotkań autorskich organizatorzy Mediatravel proponują m.in. spotkanie z Janem Gaciem- wytrawnym znawcą kultur Ameryki Południowej i Centralnej, autorem kilkunastu książek i fotografikiem. W tym roku tematem jego prezentacji będzie REPUBLIKA INDIAN GUARANI. Wspaniale rozwijające się osady misyjne Indian Guarani, tak zwane redukcje, upadły z dnia na dzień w 1767 roku wraz z wydaleniem jezuitów z zamorskich dominiów Hiszpanii. W krótkim czasie Guarani popadli we wtórny stan barbarzyństwa, uszli do lasów i zaniechali wysiłków ku wspinaniu się na wyższy poziom rozwoju, nie rozumiejąc zawiłości polityki wielkich tego świata, którzy kolejny raz dowiedli swej bezwzględności.

Festiwal Mediatravel oprócz spotkań, prezentacji, wystaw fotograficznych, koncertów to także cykl warsztatów dla osób, które pragną poszerzyć swoją wiedzę na temat realizacji filmów, fotografii, audycji radiowych. W tym roku w ramach warsztatów będzie można uczestniczyć w zajęciach z fotografii z panem Ludwikiem Erdmanskim, niemieckim fotografikiem, współpracującym na stałe z największymi agencjami fotograficznymi na świecie oraz w zajęciach radiowych, które poprowadzi pani Kinga Klimczak. Tematem warsztatów będzie reportaż radiowy- człowiek jako bohater reportażu.

Serdecznie zapraszamy do udziału!

www.mediatravel.pl

 
Copyright by Mediatravel 2009
Reklama