Syria 2010 – tropami krzyżowców, wielbłądów i słodkich deserów

Roman Czejarek


Środa, 21 kwietnia, godz. 18.30
Łódzki Dom Kultury- ul. Traugutta 18.Syria to kraj niezwykły. Mało tu turystów, a jeżeli już są, to najczęściej tylko w zorganizowanych grupach i tylko w wybranych miejscach. Dlaczego? Bo władze tego arabskiego kraju bardzo dbają o to by obcokrajowcom pokazywać to co chcą pokazać i tylko tam gdzie chcą by to było oglądane.

Z drugiej strony Syria to prawdziwa kolebka naszej cywilizacji.

Tu narodził się współczesny alfabet. Ukrytą za pancerną szybą miniaturową glinianą tabliczkę z pierwszym historycznym napisem można dziś podziwiać w Muzeum w Damaszku. Dwa tysiące lat temu właśnie w Syrii tworzyła się kultura chrześcijańska. Imponujące ślady z tamtych czasów, miesiąc po miesiącu, jak tylko zawieje wiatr, regularnie wyłaniają się z piasków pustyni zaskakując archeologów. Na terenie tego kraju leżu najstarsze i największe targowisko na świecie. Potężne twierdze krzyżowców przytłaczają swoją wielkością bijąc na głowę znane nam doskonale zamki znad francuskiej Loary, nie mówiąc już o polskim Wawelu czy krzyżackim Malborku. Wydaje się, że to co znamy z Europy to przy syryjskich fortecach tylko skromne miniaturki prawdziwych fortyfikacji...

Syria jest krajem bardzo trudnym dla indywidualnych turystów. Dobre hotele są niebotycznie drogie (nocleg kosztuje od 250 euro za dobę od osoby), tanie potrafią wystraszyć nawet najbardziej wprawionych globtroterów. By się o tym przekonać wystarczy krótka wizyta w publicznej toalecie. O dostępie do szybkiego internetu można tylko pomarzyć, bo najlepsze łącza w dużych miastach są na poziomie naszych prostych modemów telefonicznych sprzed kilkunastu lat. Do tego im bardziej na północ tym większe napotkamy problemy z aparatem fotograficznym lub nie daj Boże profesjonalna kamerą. Za próbę zrobienia zdjęcia zakrytej czadorem kobiecie można nieźle oberwać od jej rodziny. Bywa, że umundurowany i uzbrojony strażnik zażąda naszego sprzętu i nam go zniszczy. Nie ma map, planów, a nawet prostych drogowskazów przy drogach.

Z drugiej strony ludzie są nieprawdopodobnie gościnni i serdeczni. Musimy tylko przyzwyczaić się do normalnych tutaj pytań o rodzinę, ilość żon (tu bywa, że nasz rozmówca w Syrii ma nawet cztery), posiadane dzieci (im więcej tym lepiej) i zarobki. Jedzenie jest pyszne i dla Europejczyka bajecznie tanie! Wyjeżdżając z Syrii waży się prawie zawsze o kilka kilogramów więcej, a smak pistacjowych deserów łatwo zapamiętać na długie lata. Po prostu nic im nie dorówna.

Syria potrafi fascynować i jest niezwykłym krajem. I na naszym Festiwalu MediaTravel 2010 postaramy się Państwa do tego przekonać. Zapraszamy na pokaz zdjęć i rozmowę z Romanem Czejarkiem – dziennikarzem radiowym i telewizyjnym oraz fotoreporterem, który na zaproszenie Rządu Syrii miał niezwykłą okazje pojechania tam, gdzie nie docierają inni turyści.


Roman Czejarek

Popularny dziennikarz radiowy i telewizyjny.

Autor największych sukcesów „Lata z Radiem”, którym kierował przez 16 lat (Polskie Radio Program Pierwszy, 1992-2006) organizując setki olbrzymich koncertów. Specjalista od programów „na żywo” oraz akcji plenerowych. Przez ostatnie lata związany z komercyjną Grupą Radiową TIME (Radio Eska i Eska Rock, Radio WaWa, Radio VOX FM).

W Telewizji Polskiej obecnie gospodarz teleturnieju "Gilotyna" (TVP2) oraz od wielu lat prowadzący „Pytanie na śniadanie” (TVP2). Wcześniej prowadził m.in. takie programy jak „Kawa czy herbata” (TVP1) oraz „Nocne Rozmowy” (TVP1).

Autor wielu publikacji prasowych oraz dziesięciu książek o rynku mediów, Polsce i o historii Pomorza Zachodniego, którym Romek szczególnie się interesuje.

Podróżnik i fotograf. Uczestnik międzynarodowej wyprawy, która w latach 2008-2009 pierwsza w historii pokonała najgłębszy na świecie Kanion Colca w Peru. Za zrobione wtedy niezwykłe zdjęcia kondorów Romek dostał główna nagrodę w kategorii fotografia na festiwalu MediaTravel 2009. Zakochany w krajach arabskich (zwłaszcza Egipt i Syria)

Ma żonę Sylwię , jest wykładowcą na kilku wyższych uczelniach.
 
Copyright by Mediatravel 2010
INTERNATIONAL PARTNER