Jacek Pałkiewicz

Reporter i podróżnik, od ponad 30 lat przemierza peryferie świata. Żeglarz, karateka, pilot szybowcowy, twórca survivalu w Europie. Zanim został dziennikarzem Jacek Pałkiewicz zarabiał na życie jako oficer na statkach bandery panamskiej, pracował w kopalni złota w Ghanie na głębokości 1600 m, poszukiwał diamentów w Sierra Leone, pływał jako kapitan na wielkich jachtach.

W 1975 r przepłynął samotnie Atlantyk na 5 metrowej łodzi ratunkowej: 44 dni bez radia i sekstantu. Założona przez niego w 1983 r szkoła przetrwania stała się wzorem do naśladowania w wielu krajach. Współpracował z rosyjskim Centrum Szkolenia Kosmonautów w programie survivalovym. Uczył elitarne jednostki specjalne strategii przetrwania w odmiennych strefach geograficznych.

Kierował wieloma ambitnymi wyprawami międzynarodowymi pod wszystkimi szerokościami geograficznymi świata w poszukiwaniu osobliwości ginących cywilizacji, niezwykłych zjawisk i ludzi. Najczęściej podróżował w stylu dziewiętnastowiecznych odkrywców: na wielbłądach, jakach, słoniach, bądź reniferowymi zaprzęgami, piechotą, chińskim sampanem czy indiańskimi pirogami. Poznał największe dżungle naszej planety i należy do ostatniej już chyba generacji eksploratorów pustyń. Zna bardo dobrze Indochiny i Syberię.

W 1996 r jego naukowa ekspedycja zlokalizowała źródło Amazonki, rozwiewając tym samym kontrowersje co do miejsca narodzin największej rzeki świata. Odkrycie zostało oficjalnie uznane przez Towarzystwo Geograficzne w Limie, które zobowiązało się do rozpowszechnienia się tego faktu w bliźniaczych instytucjach na świecie. Za to odkrycie Pałkiewicz został uhonorowany odznaczeniem Kawalera Orderu Zasługi Republiki Włoskiej przyznanym przez Prezydenta Włoch Carlo Azeglio Ciampiego.

W 1994 r. został wyniesiony do honoru Fellow of Royal Geographical Society (elitarna grupa członkostwa), co jest największym zaszczytem jakie może spotkać każdego podróżnika.

Autor kilkunastu książek i filmów dokumentalnych, publikuje swoje reportaże na łamach licznych magazynów europejskich. W 1998 r. otrzymał główną nagrodę "Bursztynowy Motyl" za najlepszą książkę podróżniczą roku ("Terra incognita" - Wyd. Bellona). 
Projekt Centrum Multimedialne ARKADIA
Copyright © 2011 Civilisation and Media Art Festival Mediatravel