Mirosław Olszycki

Twórca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów MEDIATRAVEL.

Absolwent wydziału reżyserii i wydziału operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, absolwent wydziału filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Autor książkowych esejów i powieści historycznej (m.in. „Meksyk. Szlakiem Zdobywców” „Peru. Konkwistadorzy i złoto Inków”, „Bramy Szeolu”, „Zdobywcy Kanionu Colca”, „Ziemia Czerwonych Drzew”- w przygotowaniu), autor licznych artykułów prasowych o tematyce podróżniczej i historycznej. Twórca telewizyjnego programu podróżniczego, współautor i autor wielu filmów dokumentalnych oraz spotów reklamowych emitowanych w różnych stacjach telewizyjnych i radiowych.

Pracował m.in. w Studiu Filmowym „SEMAFOR” w Łodzi w charakterze animatora filmów rysunkowych. Od lat swój zawód związany z realizacją filmów i pracy w charakterze reżysera oraz operatora filmowego, grafika komputerowego, a także bibliotekoznawcy i dziennikarza, łączy z pasją podróżowania tropem cywilizacji. Zainteresowany jest historią i kulturą Narodów, a szczególnie historią cywilizacji Ameryki Centralnej i Południowej. Zrealizował m.in. tematyczne wyprawy (filmowo- fotograficzne) do Meksyku, Gwatemali, Hondurasu, Peru, Paragwaju, Argentyny, Chile, Brazylii.

Autor wystaw fotograficznych, w tym cyklu fotografii pod nazwą „W Krainie Inków” , „Cienie Łodzi”, „Majowie”, „Uroki Polski”. Swoje prace wystawiał m.in. w Buenos Aires, Kurytybie i Sao Paulo.

W roku 2003, podczas realizacji filmu dla TVP o polskim misjonarzu w Paragwaju, zamieszkał wśród żyjących według dawnych praw i obyczajów, Indian Mahkoi, w Chaco, na pograniczu Mato Grosso. Gran Chaco jest najbardziej gorącą równiną Ameryki Południowej, najmniej zaludnioną i najbardziej dziewiczą na Nizinie Rzeki La Plata.

W latach 2008/2009 brał udział (w charakterze operatora filmowego) w zdobywczej i ekstremalnie trudnej, polsko- amerykańsko- peruwiańskiej wyprawie „Colca Condor”, która- jako pierwsza na świecie, pokonała i zbadała naukowo ostatni dziewiczy oraz nie zdobyty do tej pory, 20- kilometrowy odcinek najgłębszego na świecie kanionu Rio Colca w peruwiańskich Andach. W czasie wyprawy, odkrył grobowce kultury Wari , nadając nazwę odkrytemu przez siebie obszarowi „Polonia - el Peruano Parque Arqueológico Pinchollo”. Więcej na temat wyprawy Colca Condor: www.odkrywcy.com

W roku 2012 zrealizował (razem z J.Fischbachem) pionierską wyprawę przez Amerykę Południową „Nuevo Mundo – Polacy w Ameryce Południowej” , która dotarła do licznych ośrodków polonijnych na terenie Brazylii, Argentyny, Paragwaju i Chile. Efektem wyprawy będą książka i film na temat życia Polaków na emigracji. Więcej na temat wyprawy Nuevo Mundo Expedicion: www.nuevomundo.pl . 
Projekt Centrum Multimedialne ARKADIA
Copyright © 2011 Civilisation and Media Art Festival Mediatravel