Ryszard Czajkowski

Fizyk z wykształcenia, z zamiłowania podróżnik, autor programu telewizyjnego "Przez lądy i morza". W czasie swoich podróży na wszystkie kontynenty wykonał kilkadziesiąt filmów o charakterze podróżniczo - geograficznym i ponad dwieście programów telewizyjnych. Wynikiem jego podróży są reportaże w periodykach i ponad dwadzieścia indywidualnych wystaw fotograficznych prezentowanych nie tylko w Polsce.

Pierwsze jego wyprawy - to wyprawy polarne na Antarktydę i Spitsbergen. Początkowo interesował się krajobrazem, ale po pierwszej wyprawie do Indii oraz jeszcze królewskiego Afganistanu, coraz bardziej zaczęli interesować go ludzie, ich życiowe motywacje i religie.

Późniejsze wyprawy do innych krajów Azji, Afryki, i na wyspy Polinezji, pogłębiły te fascynacje. Organizował, więc i brał udział w kolejnych wyprawach do Afryki i Azji, wynikiem których są filmy etnograficzne, między innymi "Sposób na Afrykę", "Tajemniczy świat Dogonów", "Tajemnice Wyspy Wielkanocnej" i "Quirimba - wyspa szczęścia". Równolegle prezentował zdjęcia na kolejnych wystawach fotograficznych i pisał artykuły w różnych periodykach. Między innymi w "Papieskich Intencjach Misyjnych" i "Poznaj Świat".

W uznaniu jego działalności, na Antarktydzie nazwano górę jego imieniem - Czajkowski Needle oraz został członkiem prestiżowego nowojorskiego klubu "The Explorers Club".

W roku 2003 był znowu w Afryce w Etiopii. Zafascynowały go gór Semien. Przyroda, morfologia gór, ludzie, którzy uprawiają ziemie do wysokości 3600 - 3900 m.n.p.m., ale największe zainteresowanie wzbudziły w nim losy etiopskiego chrześcijaństwa. Świątynie na ambach, historia arki przymierz, świątynie w Lalibeli i samo, pełne życia, miasto. Do najciekawszych ostatnich podróży zalicza Deltę Okawango, Wielkie Zimbabwe, a przede wszystkim Dolinę Omo i jej mieszkańców: Hamerów, Mursi i Konso. 
Projekt Centrum Multimedialne ARKADIA
Copyright © 2011 Civilisation and Media Art Festival Mediatravel