KUSZĄCA ANDYJSKA BIEL, 1974

Aleksandra i Mariusz Grebieniow

Opowieść o wyprawie poznańskich studentów, którzy w 1974 r. pojechali w Andy STARem 28, jako dziewiąta polska, wysokogórska wyprawa od czasów przedwojennych. Celem ekspedycji była eksploracja Andów w Peru i Boliwii. Wyprawa odbyła się w w porze deszczowej, trwała 7 miesięcy i zakończyła się zdobyciem 18 szczytów, np. Nevado Huacshash 5644 m i Huayna Potosi 6200 m. Najtrudniejszym okazał się szczyt Cerro de la Amistad Peruano - Polaca (5495 m) z uwagi na masywne opady śniegu. Wyprawa obfitowała w wiele trudności: począwszy od walki z władzami PRL, które w ostatniej chwili chciały odwołać wyprawę, poprzez kilka poważnych awarii samochodu, aż po złamaną nogę w trakcie ratowania spadającego ze zbocza muła oraz śnieżno-lodową lawinę, która uniemożliwiła atak na najwyższy szczyt Peru - Huascaran. Miłośników sprzętu górskiego może zainteresuje nietuzinkowe wyposażenie wyprawy, w tym. haki, młotki i czekany kute przez poznańskiego kowala, beczki transportowe wnoszone na nosiłkach i odzież chałupniczej roboty. Jedynym profesjonalnym sprzętem były austriackie raki, karabinki i małpy przemycone przez czeskich przyjaciół. Uczestnicy opowiedzą nie tylko o górskich zmaganiach, podróży statkiem i samochodowej przeprawie ale podzielą się też kulisami niecodziennych przygotowań.


*Aleksandra Grebieniow* - z zawodu lekarz medycyny specjalista w ginekologii i położnictwie, podróżniczka, alpinistka (zdobyła ponad 20 pięciotysięczników), lekarz i kwatermistrz kilku wypraw alpinistycznych w Andy (Peru, Boliwia,Wenezuela), Atlas Wysoki, Centralny i Sacharyjski (Maroko,Algieria), odbyła trekingi w Himalajach.


*Mariusz Grebieniow* - z zawodu lekarz medycyny specjalista chirurgii ogólnej, podróżnik, żeglarz, taternik, speleolog i alpinista (zdobył ok. 25 pięciotysięczników i liczne czterotysięczniki w Andach, Atlasie Wysokim i Centralnym, Kaukazie, Alpach i Pirenejach), odbył trekingi w Himalajach. Przewodnik bieszczadzki i tatrzański,współodkrywca jaskini Bańdzioch Kominiarski w Tatrach i licznych jaskiń w krasie Czarnogóry. Uczestnik wielu wypraw speleologicznych w Tatrach i górach 
Projekt Centrum Multimedialne ARKADIA
Copyright © 2011 Civilisation and Media Art Festival Mediatravel