< Wróć do Mediatravel 2017


NAGRODY 2012 World Mediatravel Awards

NAGRODY FILMOWE


Wyróżnienie III
Ghaty Waranasi – film dokumentalny, 48 min. 57 sek.
Reż. Sławomir W. Malinowski, zdj. Krzysztof Kowalski,

Wnikliwa obserwacja kamerą tego co dzieje się w około Ghaty (Varanasi - Indie) – kamiennych schodów prowadzących do świętej rzeki Ganges. Trzeba podkreślić bardzo plastyczne zdjęcia zrobione przez Krzysztofa Kowalskiego gdzie czasami wśród barw przenika cisza porannej, zamglonej atmosfery kultowej rzeki.
Obejrzyj fragment >>


Wyróżnienie II
Cesar – film dokumentalny, 28 min. 27 sek.
Reż. Dorota Petrus, Bogdan Lęcznar, zdjęcia i montaż - Bogdna Lęcznar

Film emanuje prostotą a nawet szorstkością odzwierciedlającą atmosferę położonej wysoko w Andach wioski na bazie młodego mieszkańca, Indianina, diakona o imieniu Cesar. Reżyserzy umiejętnie przedstawili zawarte w encyklice JP 2 słowa dotyczące głoszenia Słowa Bożego które…cyt. „niczego nie odbiera wolności człowieka, należnemu poszanowaniu kultur, ani temu, co dobre w każdej religii”
Obejrzyj fragment >>


Wyróżnienie I
Polskie Andy – film dokumentalny, 46 min.
Reż. Piotr Makos, zdj. Adam Ciborski, montaż - Krzysztof Praszkiewicz

Jakże ważne przywrócenie pamięci o przedwojennych dokonaniach Polskiej inteligencji. Dobrze że przetrwała ona w wspomnieniach rodzin, fotografiach, zapisach czy unikalnych materiałach filmowych. Można by tu stwierdzić, iż każdy z bohaterów tego filmu jak np. Adam Karpiński czy Stefan Osiecki zasługuje na kolejny – osobny film gdzie przy wielkiej pasji taterniczej widać postawy patriotyczne.
Obejrzyj fragment >>


Grand Prix – World Mediatravel Awards
Dom – film dokumentalny, 43 min. 59 sek.
Reż. Dorota Petrus, Bogdan Lęcznar, zdj. Rafał Jerzak, Bogdan Lęcznar (montaż)

Film niezwykły, prawdziwy dokument gdzie przy bardzo skromnych środkach wyrazowych przebijają się wartości między ludzkie bez względu na narodowość w czasie działań wojennych. Film ważny mówiący o człowieczeństwie w zagrożeniu, winien być szczególnie dla widza żyjącego w pokoju, dobrobycie. Inspirujący do przemyśleń, bo przecież „Wojna Gruzińska” to też Europa. Ten film powinien nas mobilizować do jeszcze większego przeciwdziałania mocarstwowym zapędom nieodpowiedzialnych polityków. Bardzo dobrze się stało, że film został zgłoszony na Mediatravel bo nie można podróżować z zawiązanymi oczyma…
Obejrzyj fragment >>


NAGRODY RADIOWE


Wyróżnienie III
Uchodźcy , krwawiąca rana Gruzji – reportaż radiowy, 6 min. 29 sek.
Reż. Marcin Pośpiech

Reportaż opisujący traumę uchodźców we własnym… kraju. Rozterka za utraconym miejscem zamieszkania czyli za tak zwaną moją małą ojczyzną….
Posłuchaj fragment >>


Wyróżnienie II
Świat ludzi i zwierząt – reportaż radiowy, 21 min. 31 sek.
Reż. Anna Łoś

Opowieści młodych adeptek weterynarii, które zderzyły się z odmiennym światem ludzi i zwierząt w Indiach zawierające momenty szokujące, śmieszne i nieoczekiwane zarazem.
Posłuchaj fragment >>


Wyróżnienie I
Padre Mario – reportaż radiowy, 23 min. 19 sek.
Reż. Tomasz Zawadzki

Padre Mario – to o. Mariusz Szczepański Werbista posługujący w najbiedniejszych rejonach Ekwadoru. Jego obserwacje pomagają zrozumieć istotę misji Kościoła w tak odmiennych i ekstremalnych rejonach świata.
Posłuchaj fragment >>


Grand Prix – World Mediatravel Awards
Muszę lecieć - audycja radiowa, 22 min.
Reż. Monika Hemperek

Niesamowita opowieść o młodym adepcie lotnictwa, - muzyku, który mimo rozwijającej się kariery scenicznej jako gitarzysta i kompozytor postanowił spełnić swoje dziecinną miłość do latania. I tak po wytężonej nauce stał się pilotem PLL Lot.
Posłuchaj fragment >>

Nominacje World Mediatravel Awards

FILM


Zagubiony na Jukonie - film dokumentalny, 52 min.
Reż. Marcin Gienieczko, zdj. Marcin Gienieczko, Marcin Osman, Andrzej Frankowski, Paweł Kukuć, muz. Marcin Rumiński

Treść: dokument ma dwóch równorzędnych bohaterów. Piękną, dziką, niemalże egzotyczną Kanadę oraz Marcina Gienieczko, podróżnika, dziennikarza, poszukiwacza przygód. To spotkanie żywiołu oraz człowieka, który postanowił poszukać ekstremalnych przeżyć w najdzikszych górach północnej Kanady.
Obejrzyj fragment >>


Transandino – film dokumentalny, 19 min. 19 sek.
Reż. i zdj.Kasper Piasecki, Kamil Kaczmarek, montaż- Mathias Mezler, muz. Patryk Lichota

Treść: wspaniała podróż w Andy. Centralna Kolej Transandyjska, wybudowana w Peru w latach 1870-1908, uznawana jest za arcydzieło XIX wiecznej inżynierii. Pociąg rozpoczyna swój bieg w położonej na wybrzeżu Limie, następnie wspina się w góry i po zaledwie kilku godzinach dociera na wysokość ponad 4 tys. metrów n.p.m.
Obejrzyj fragment >>


Dom – film dokumentalny, 43 min. 59 sek.
Reż. Dorota Petrus, Bogdan Lęcznar, zdj. Rafał Jerzak, Bogdan Lęcznar (montaż)

Treść: film opowiadający o ostatnim konflikcie gruzińsko- rosyjskim, od strony cywili. Nie ma tu działań militarnych, nie ma czołgów, samolotów, ani mundurów. To historia grupy ludzi, którzy uciekając przed frontem, gdzieś w górach znajdują schronienie w domu osetyjskiej rodziny. Pod jednym dachem, w zgodzie i sympatii, ukrywają się przedstawiciele wszystkich stron konfliktu: Gruzini, Rosjanie, Osetyjcy, Ormianie.
Obejrzyj fragment >>


Cesar – film dokumentalny, 28 min. 27 sek.
Reż. Dorota Petrus, Bogdan Lęcznar, zdjęcia i montaż- Bogdna Lęcznar

Treść: Cesar- młody diakon. Wychował się w bardzo biednej rodzinie w małej, odległej wiosce na boliwijskim płaskowyżu. Rodzina Cesara utrzymuje się z hodowli lam i owiec. Głęboka wiara i silna rodzinna więź pomaga im lepiej znieść trudy codzienności. Cesar, dzięki swojej wierze i ciężkiej pracy zostaje diakonem, ale nawet w ciężkim okresie przed wyświęceniem na kapłana, zawsze znajduje czas na odwiedzenie rodziny.
Obejrzyj fragment >>


Polskie Andy – film dokumentalny, 46 min.
Reż. Piotr Makos, zdj. Adam Ciborski, montaż- Krzysztof Praszkiewicz

Treść: film jest częścią większego projektu o tej samej nazwie, którego celem jest przywracanie pamięci o dokonaniach polskich przedwojennych wypraw w te, najwyższe poza Azją, góry na świecie. Opowiada o uczestnikach i przebiegu I wyprawy andyjskiej. W filmie wykorzystano m.in. przedwojenne materiały filmowe autorstwa Stefana Osieckiego.
Obejrzyj fragment >>


Ghaty Waranasi – film dokumentalny, 48 min. 57 sek.
Reż. Sławomir W. Malinowski, zdj. Krzysztof Kowalski,

Treść: Mark Twain, wykładając na tutejszym uniwersytecie, powiedział: „- Waranasi jest starsze niż historia, starsza niż tradycja, starsza nawet niż legenda. Jest dwakroć starsze niż wszystkie one razem wzięte”. Symbolem Waranasi są niewątpliwie ghaty, kamienne schody prowadzące do brzegu rzeki. To dziedzictwo wielu dawnych władców księstw i królestw. Na ich szczytach znajdują się liczne twierdze, świątynie i kaplice tętniące życiem hinduskich praktyk religijnych. Są też oczywiście ghaty kremacyjne, na których, dzień i w nocy, owinięte w całuny ciała, leżąc na marach, czekają na swoją kolej spalenia.
Obejrzyj fragment >>


Życie pisane podróżą – film dokumentalny, 52 min. 28 sek.
Reż. Sławomir W. Malinowski, zdj. Krzysztof Kowalski, Sławomir W. Malinowski

Treść: Historia życia jednego z największych polskich podróżników i pisarzy – Arkadego Fiedlera. Jego książki do dzisiaj zachwycają plastycznością opisów egzotycznych światów, niezwykłych obyczajów, wspaniałej, dzikiej przyrody. O pisarzu opowiadają jego najbliżsi i przyjaciele. Film przypomina książki Arkadego Fiedlera, jego wojenne losy, pokazuje pracownię i miejsce, w którym zrobił pierwszy krok ku wielkiej przygodzie – Rogalin ze wspaniałymi, wiekowymi dębami. To tam ojciec uczył go „…dostrzegać to, obok czego inni przechodzą obojętnie”.
Obejrzyj fragment >>


Ścieżkami Inków. Przez Kanion Colca do źródeł Amazonki – film dokumentalny, 20 min.
Reż. Agata Kosiek, zdj. Maciej Klósak, Błażej Kubiak, montaż- Błażej Kubiak

Treść: Relacja z dziennikarskiej wyprawy międzynarodowej, podczas której Polskę reprezentowała m.in. redaktor naczelna Magazynu „Dookoła Świata”- Agata Kosmalska. Film utrwala zejście do kanionu Colca w 30 lat po jego odkryciu oraz czterodniowe przejście przez Andy do źródeł Amazonki położonych na powyżej 5100 m n.p.m. Podróż śladami polskich odkrywców i podróżników. Aklimatyzacja w terenie, przejście szlakiem wymagającym ogromnej siły, noclegi w namiotach przy temperaturze -15 st.C pozwoli zrozumieć wartość polskich odkryć sprzed lat.
Obejrzyj fragment >>


PROGRAMY TELEWIZYJNE


Pojechany Łikend – program telewizyjny, 20 min.
Reż. Michał T. Łukasiewicz, zdj. Bartłomiej Wrześniewski, Michał Łukasiewicz, montaż- Jerzy Zawadzki

Treść: „Pojechany Łikend” to program, w którym Michał T. Łukasiewicz zachęca do turystyki aktywnej, poznawania Polski i świata. Udowadnia, że każda pora roku jest dobra by się ruszyć z domu, i że często właśnie pod domem jest coś, czego nie dostrzegamy. W każdym odcinku biorą udział inni uczestnicy, którzy na własnej skórze się przekonują o atrakcyjności danych miejsc. Pikanterii dodaje fakt, że nie są informowani o tym, co ich za chwilę czeka i gdzie będą.
Obejrzyj fragment >>


RADIO


Padre Mario – reportaż radiowy, 23 min. 19 sek.
Reż. Tomasz Zawadzki

Treść: reportaż „Padre Mario” to historia werbisty, brata Mariusza Szczepańskiego, który służy najbiedniejszym i najbardziej potrzebującym pomocy mieszkańcom Ekwadoru. Materiał przedstawia osobiste wspomnienia bohatera, przeplatane codziennymi obowiązkami i zdarzeniami z pracy, w jednym z bardziej interesujących krajów świata.
Posłuchaj fragment >>


Uchodźcy , krwawiąca rana Gruzji – reportaż radiowy, 6 min. 29 sek.
Reż. Marcin Pośpiech

Treść: ponad cztery lata temu wybuchła gruzińsko- rosyjska wojna. Trwała osiem dni. Tyle wystarczyło, by zniszczyć życie setkom mieszkańcom tych terenów. Wmieszani w krwawą polityczną rozgrywkę stracili dobytek życia, często bliskich. Stali się uchodźcami we własnym kraju.
Posłuchaj fragment >>


Żona Araba – audycja radiowa, 31 min. 03 sek.
Reż. Monika Hemperek

Treść: Reportaż o Polce, Monice Mani, która wyszła za mąż za Tunezyjczyka. Kobieta mówi o stereotypach związanych z małżonkami Arabów, prawdziwych relacjach małżeńskich, Polkach, które pokonują różnice kulturowe, oraz o szczerej miłości, zrodzonej podczas wyjazdu do Tunezji, gdzie przebywa wiele Polek na tzw. seks turystyce.
Posłuchaj fragment >>


Tajemnica Skoroposłusznicy – audycja radiowa, 24 min. 33 sek.
Reż. Monika Hemperek

Treść: jesienią 2010 roku, ikona Matki Bożej Skoroposłusznicy objawiła swoją cudowną moc- zaczęła wydzielać wonny olej. Do cerkwi pod wezwaniem św. Ap. Jana Teologa w Terespolu, gdzie znajduje się płacząca ikona, przyjeżdżają zarówno prawosławni, ale i katolicy z całego kraju i z zagranicy.
Posłuchaj fragment >>


Muszę lecieć - audycja radiowa, 22 min.
Reż. Monika Hemperek

Treść: Paweł Klimczak, ceniony polski gitarzysta i kompozytor rockowy, grający do niedawna w takich zespołach jak Armia i Lombard, tuż przed trzydziestką, u szczytu kariery muzycznej, postanowił spełnić swoje nierealne marzenia dzieciństwa o pilotowaniu dużych samolotów pasażerskich. Miłość do latania, okupiona kilkoma latami intensywnej nauki i szkoleń, łączonych z napiętym grafikiem koncertowym zaowocowała tym, że duchowy brat Bruce’a Dickinsona od ponad pięciu lat jest pilotem Polskich Linii Lotniczych LOT.
Posłuchaj fragment >>


Świat ludzi i zwierząt – reportaż radiowy, 21 min. 31 sek.
Reż. Anna Łoś

Treść: dwie studentki weterynarii zdobyły stypendium w Indiach. Tam też spotkały się z zupełnie niespodziewanym światem – ludzi i zwierząt.
Posłuchaj fragment >>


FOTOGRAFIAJestem mężczyzną pracującym – cykl 8 fotografii.
Autor: Julia Wizowska

Treść: cykl ukazuje pracujących przedstawicieli płci męskiej, bohaterowie są pokazani w miejscu pracy, albo są zaopatrzeni w uniform i gadżety pozwalające zidentyfikować rodzaj zatrudnienia. Bohaterowie fotografii pochodzą z trzech kontynentów: Europy, Azji i Afryki.
 
Projekt Centrum Multimedialne ARKADIA
Copyright © 2011 Civilisation and Media Art Festival Mediatravel