BRETANIA TAJEMNICZA. W KRAINIE CELTÓW I TEMPLARIUSZY

Ewa Houée
Autor zdjęć: Michał Kielas

Bedeker magiczny - to określenie wydaje się najwłaściwsze dla tematu opisanego w najnowszej książce autorki, książki, która wymyka się próbom łatwej kategoryzacji. Nie jest to z pewnością klasyczny przewodnik, a przecież trudno sobie wyobrazić lepsze zaproszenie do niespiesznej wędrówki po jednej z najpiękniejszych krain geograficznych Europy, a zarazem regionie o niezwykle barwnej historii. Zawrzeć jego powikłane dzieje - od epoki późnego paleolitu, aż niemal po dzień dzisiejszy - na dwustu stronach, to prawdziwe wyzwanie. Sprostała mu bez wątpienia Ewa Houée w "Bretanii tajemniczej", znakomicie oddając genius loci tej jedynej w swoim rodzaju krainy - pisze w recenzji książki Stefan Jerzy Adamski publicysta, eseista, poeta.

Bretania to kraina przyciągająca magią swoich mitów i legend celtyckich, kraina króla Artura, Rycerzy Okrągłego Stołu, templariuszy i Sinobrodego oraz zachwycających, słynnych w całym świecie szesnastowiecznych kalwarii i miejsce pobytu licznych chrześcijańskich świętych.To ojczyzna Chateaubrianda, Renana i Lamennais'go oraz jedno z ukochanych miejsc Paula Gauguina i innych artystów poprzednich stuleci.To wreszcie miejsce refleksji i twórczej aktywności Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta i Marii Skłodowskiej - Curie, którzy całą duszą pokochali tę magiczną, piękną ziemię. Jest to też druga ojczyzna całej rzeszy polskich patriotów XIX wieku, zmuszonych do emigracji po powstaniach narodowych 1830 i 1863 roku./" - czytamy dalej we wstępie książki. .


*Ewa Houée*(polonistka i tłumaczka) jest już od 26 lat związana z Bretanią, gdzie mieszka wraz ze swoim mężem Yvesem. Ta magiczna i piękna kraina zafascynowała ją bez reszty, a jej książka nie jest jej pierwszą publikacją dotyczącą tej ziemi. Będąc pracownikiem Wydziału Współpracy Międzynarodowej Rady Generalnej Departamentu Côtes d'Armor, opracowała wersję polską książki "Aigle et hermine, Pologne Bretagne. Orzeł i gronostaj, Polska-Bretania, Historia pewnej pasji", wydanego we Francji w 1993 roku. Jest też autorką i tłumaczką innych publikacji, w tym autobiografii "Bez prawa powrotu"Fot. Michał Kielas
 
Projekt Centrum Multimedialne ARKADIA
Copyright © 2011 Civilisation and Media Art Festival Mediatravel