KAPITUŁAKapituła jest honorowym gremium Festiwalu Mediatravel, gwarantem rangi przyznawanych nagród oraz wizerunkiem festiwalu.Jacek Pałkiewicz
Reporter i podróżnik, od ponad 30 lat przemierza peryferie świata. Żeglarz, karateka, pilot szybowcowy, twórca survivalu w Europie. Zanim został dziennikarzem Jacek Pałkiewicz zarabiał na życie jako oficer na statkach bandery panamskiej, pracował w kopalni złota w Ghanie na głębokości 1600 m, poszukiwał diamentów w Sierra Leone, pływał jako kapitan na wielkich jachtach. W 1975 r przepłynął samotnie Atlantyk na 5 metrowej łodzi ratunkowej: 44 dni bez radia i sekstantu. Założona przez niego w 1983 r szkoła przetrwania stała się wzorem do naśladowania w wielu krajach. Współpracował z rosyjskim Centrum Szkolenia Kosmonautów w programie survivalovym. Uczył elitarne jednostki specjalne strategii przetrwania w odmiennych strefach geograficznych. Kierował wieloma ambitnymi wyprawami międzynarodowymi pod wszystkimi szerokościami geograficznymi świata w poszukiwaniu osobliwości ginących cywilizacji, niezwykłych zjawisk i ludzi. Najczęściej podróżował w stylu dziewiętnastowiecznych odkrywców: na wielbłądach, jakach, słoniach, bądź reniferowymi zaprzęgami, piechotą, chińskim sampanem czy indiańskimi pirogami. Poznał największe dżungle naszej planety i należy do ostatniej już chyba generacji eksploratorów pustyń. Zna bardo dobrze Indochiny i Syberię.
Mirosław Olszycki
Twórca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów MEDIATRAVEL. Absolwent wydziału operatorskiego Łódzkiej Szkoły Filmowej oraz wydziału filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Autor książkowych esejów i powieści historycznej (m.in. „Meksyk. Szlakiem Zdobywców” „Peru. Konkwistadorzy i złoto Inków”, „Bramy Szeolu”, „Zdobywcy Kanionu Colca”). Autor licznych artykułów prasowych o tematyce podróżniczej i historycznej. Twórca telewizyjnego programu podróżniczego, współautor i autor wielu filmów dokumentalnych oraz spotów reklamowych emitowanych w różnych stacjach telewizyjnych i radiowych. W latach 2008/2009 brał udział w zdobywczej i ekstremalnie trudnej, polsko- amerykańsko- peruwiańskiej wyprawie „Colca Condor”, która- jako pierwsza na świecie, pokonała i zbadała naukowo ostatni dziewiczy oraz nie zdobyty do roku 2008, 20- kilometrowy odcinek najgłębszego na świecie kanionu Rio Colca w peruwiańskich Andach.
Jerzy Majcherczyk
Kajakarz, odkrywca, podróżnik, mieszkający na stałe w USA. Inicjator i Fundator Oddziału Polskiego The Explorers Club w Warszawie (1993) oraz wielu innych organizacji i wypraw w Polsce i USA w tym: Akademickiego Klubu Kajakowego BYSTRZE w Krakowie (1972), Wyprawy Kajakowej, Jugosławia'76, Wyprawy Kajakowej CANOANDES'79 do Ameryki Łacińskiej (1979-82) oraz założyciel i prezes Polonijnego Klubu Podróżnika w USA (1996 -). Autor książki In Kayak Through Peru, wydanej w Limie w 1981 w języku hiszpańskim i angielskim.
Z wyprawą CANOANDES'79 przepływa w Ameryce Północnej i Południowej 25 rzek, a w roku 1981 zdobywa najgłębszy kanion świata rzeki Rio Colca w Peru. W październiku 1994 roku, zostaje wybrany do grupy 20 Legend of Paddling, przez redakcję prestiżowego magazynu PADDLER. W styczniu 2000 Majcherczyk zostaje wybrany przez Amerykański Związek Kajakowy, (jako jedyny Polak) do grupy "100 Paddlers of the XX Century".
Romuald Koperski
Pisarz, dziennikarz reportażysta, pilot samolotowy I klasy, fotograf, nurek oraz zawodowy muzyk pianista. Rekordzista Guinnessa. Podróżnik, przewodnik po Syberii, pionier wypraw samochodowych po rozległych jej terenach. Autor książek: ("Pojedynek z Syberią", "Przez Syberię na gapę", „1001 Obrazów Syberii”, Syberia Zimowa Odyseja), wystaw fotograficznych i wielu publikacji poświeconej Syberii, którą wielokrotnie przemierzył na całej długości oraz szerokości geograficznej.
Ryszard Czajkowski
Fizyk z wykształcenia, z zamiłowania podróżnik, autor programu telewizyjnego "Przez lądy i morza". W czasie swoich podróży na wszystkie kontynenty wykonał kilkadziesiąt filmów o charakterze podróżniczo - geograficznym i ponad dwieście programów telewizyjnych. Wynikiem jego podróży są reportaże w periodykach i ponad dwadzieścia indywidualnych wystaw fotograficznych prezentowanych nie tylko w Polsce. Pierwsze jego wyprawy - to wyprawy polarne na Antarktydę i Spitsbergen. Początkowo interesował się krajobrazem, ale po pierwszej wyprawie do Indii oraz jeszcze królewskiego Afganistanu, coraz bardziej zaczęli interesować go ludzie, ich życiowe motywacje i religie. Późniejsze wyprawy do innych krajów Azji, Afryki, i na wyspy Polinezji, pogłębiły te fascynacje. Organizował, więc i brał udział w kolejnych wyprawach do Afryki i Azji, wynikiem których są filmy etnograficzne, między innymi "Sposób na Afrykę", "Tajemniczy świat Dogonów", "Tajemnice Wyspy Wielkanocnej" i "Quirimba - wyspa szczęścia". Równolegle prezentował zdjęcia na kolejnych wystawach fotograficznych i pisał artykuły w różnych periodykach. Między innymi w "Papieskich Intencjach Misyjnych" i "Poznaj Świat".

REKLAMA


Jury konkursów

Bartosz Malinowski
Piotr Zarębski
Waldemar Czechowski
Błażej Torański
Amelia Szafrańska
Monika Gotzendorf-Grabowska
Błażej Pyrka
 
Reklama
Projekt Centrum Multimedialne ARKADIA
Copyright © 2011 Civilisation and Media Art Festival Mediatravel