O FESTIWALU

Łódź, 23-27 października 2012, Łódź


Festiwal MEDIATRAVEL to podróż po mediach, których twórcy są zainspirowani światem, a w szczególności: człowiekiem, społecznością i środowiskiem, w którym żyje, konfliktami i problemami społecznymi, obyczajami i zwyczajami ludzi, a także całą dziedziną współczesności- czyli tym wszystkim, co człowieka otacza.

Festiwal Mediatravel posiada formułę konkursu w 6 kategoriach: film, programy TV, fotografia, radio, internet, prasa. Nagrodą główną w każdej kategorii jest NAGRODA WORLD MEDIATRAVEL. Przyznawane są także nagrody honorowe- Columbus Awards za całokształt pracy twórczej. W ubiegłych latach taką nagrodę otrzymali m.in.: Ewa Rubinstein, Kazimierz Karabasz, Stanisław Szwarc- Bronikowski, prof. Michał Bogusławski.

WYPRAWA ROKU, to projekt, który powstał w roku 2011. Nagroda ELDORADO AWARDS im. Stanisława Szwarc- Bronikowskiego, uhonoruje najbardziej znamienne wyprawy podzielone na kilka kategorii: wyprawy kulturowe, wyprawy naukowo- badawcze, wyprawy sportowo- wyczynowe, podróż.

KSIĄŻKA PODRÓŻNICZA ROKU to kolejna nowość (od roku 2011) w ramach festiwalu. Projekt ten obejmuje konkurs na książkę podróżniczą roku, w takich kategoriach jak: esej, reportaż, przewodnik, pamiętnik, album. Podobnie jak w przypadku Wyprawy Roku będą tutaj przyznane Nagrody im. Stanisława Szwarc- Bronikowskiego „Eldorado Awards”.

Festiwal to także, a może przede wszystkim spotkania ze znanymi podróżnikami i odkrywcami, z twórcami filmu i telewizji, radia, znanymi fotografikami, to historia wypraw i ekspedycji podejmowanych w najdalsze zakątki świata. W tym roku, w ramach cyklu pod nazwą REPORTAŻE ZE ŚWIATA spotkamy się m.in. z Marcinem Pośpiechem dziennikarzem Polskiego Radia „Trójka”, a także Kubą Urbańskim, reżyserką Anną, Teresą Pietraszek, reporterami Bartłomiejem Tofelem, Anną Moszko czy doskonałymi pisarzami jak Rober Robb Maciąg oraz z innymi znanymi twórcami radia i telewizji. Tegoroczna edycja Festiwalu to także liczne warsztaty, dyskusje oraz wystawy fotograficzne.

Gościem zagranicznym Festiwalu Mediatravel będzie m.in. włoski fotografik, absolwent Instytutu Projektowania w Rzymie, Massimo Mastrorillo. W roku 2011 zdobył jedną z głównych nagród w znanym i cenionym konkursie fotograficznym na świecie- World Press Photo, a jego prace pojawiały się na wystawach w najbardziej prestiżowych galeriach świata, w tym m.in. w Muzeum Europejskim w Berlinie. Massimo Mastrorillo poświęca się projektom związanym z następstwami wojny i klęsk żywiołowych, i ich następstwami w społeczeństwie. W tym roku, w ramach Festiwalu Mediatravel będzie otwarta wystawa jego fotografii oraz odbędzie się spotkanie- prezentacja z autorem.

Głównym miejscem, w którym będą odbywały się imprezy festiwalowowe jest Muzeum Kinematografii w Łodzi, pl. Zwycięstwa 1. Wystawy fotograficzne udostępnione będą dodatkowo w Bałuckim Ośrodku Kultury „Lutnia” w Łodzi, ul. Łanowa 14 i Foto Studio „Kabokav”, ul. Pojezierska 2/6, Łódź. Natomiast jako klub festiwalowy gościnne progi otworzy „Piwoteka Narodowa” przy ul. 6 sierpnia 1/3, oczywiście w Łodzi.

Festiwal MEDIATRAVEL odbędzie się w Łodzi w dniach 23-27 października 2012 roku, Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenie jest wolny.
 
PATRONI MEDIALNI
Reklama
PARTNERZY
Projekt Centrum Multimedialne ARKADIA
Copyright © 2011 Civilisation and Media Art Festival Mediatravel