Aktualności

DZIEŃ POLONII. Niedziela, 29.10.2017 r. EC1 Łódź-Miasto Kultury, ul. Targowa 1/3. Godz. 12.00-17.00.

Organizator: Fundacja Interpolonia.

Pragniemy zauważyć, że uroczystość SIMPOSIO INTERPOLONIA – Perspektywa jedności Polonii w przeddzień 100. Rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, jest jednym z najważniejszych sympozjów w Polsce, które podejmie tę ważną dla Polaków tematykę z udziałem tak znakomitych gości i pod osobistym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pana Premiera – prof. Piotra Glińskiego, Delegata Episkopatu Polski ds. Emigracji Polskiej – bp Wiesława Lechowicza oraz Księdza Biskupa Marka Marczaka, Administratora Archidiecezji Łódzkiej.

100. Rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę jest przypomnieniem naszej trudnej historii - zwieńczenia walki kilku pokoleń Polaków – wielkiego dzieła odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów i późniejszej odbudowy Rzeczpospolitej. To powód do dumy!

Do udziału w sympozjum zostali zaproszeni wybitni profesorowie uczelni świeckich i katolickich, politycy oraz działacze polonijni ze świata, osoby, dla których zjawisko polskiej emigracji, sprawy Polonii, stanowią żywotną część ich życia zawodowego, duszpasterskiego, społecznego i prywatnego.

W trakcie Dnia Polonii odbędzie się koncert orkiestry kameralnej Alla Viena!

Instrumentaliści, dysponujący bogatym dorobkiem artystycznym i estradowym. Na co dzień są związani z Filharmonią Łódzką im. A. Rubinsteina, Akademią Muzyczną im. G i K. Bacewicz w Łodzi i Filharmonią Świętokrzyską im. O. Kolberga. Jako Alla Vienna występują pod dyrekcją zastępcy koncertmistrza Filharmonii Łódzkiej – Marty Niedźwieckiej.

Od wiedeńskiego salonu po Broadway, Hollywood i Londyn Zespół powstał w 2008 roku. Początkowo swój repertuar budował wokół muzyki wiedeńskiej, sukcesywnie powiększając program o muzykę musicalową, filmową i rozrywkową. Dziś wizytówką Alla Vieny są nowatorskie projekty, łączące różne gatunki muzyczne: m.in. „Ale Kino”, „Kochamy Seriale”, „Muzyka Zespołu Queen Symfonicznie”, „Filmowe Piosenki z chórem” czy „Piosenki Anny German”. Zapraszamy w imieniu organizatora! Wstęp wolny!

Posłuchaj muzyki: https://youtu.be/k6QyaCKSbFc lub https://www.youtube.com/watch?v=k6QyaCKSbFc&feature=youtu.be


Filmy Mediatravel.

Z okazji 10. Lecia Festiwalu Mediatravel w niedzielę, 29.10.2017 r. od godz. 10.00 w EC 1- Łódź Miasto Kultury, ul. Targowa 1/3, obejrzymy w ramach Przeglądu Filmowego Mediatravel najciekawsze filmy nagradzane w latach ubiegłych. Taka okazja zdarza się raz na 10 lat! Zapraszamy!

Jak zwykle, także w tym roku zgłoszono do konkursu o nagrodę World Mediatravel wiele filmów dokumentalnych o różnej tematyce. Są wśród nich filmy podejmujące tematykę podróżniczą, turystyczną, etniczną, społeczną, ale również takie, które podnoszą zagadnienia ważne z punktu widzenia egzystencji narodów na świecie. Znalazło się na tej liście kilka filmów szczególnie interesujących. Jeden z nich, autorstwa Sławomira Malinowskiego pt. Protektorat Litwa (33 min. 35 sek.) zajął się tematem zupełnie nieznanego epizodu II wojny światowej. W październiku 1939 r., po wkroczeniu na terytorium Rzeczpospolitej, Związek Radziecki przekazał kraj wileński administracji litewskiej. Nagle tysiące Polaków stało się bezpaństwowcami…

Wszystkie filmy zgłoszone do konkursu o nagrodę World Mediatravel Awards będzie można obejrzeć w ramach Przeglądu Konkursowego (filmy nominowane) w dniach 26.10.2017 r. i 27.10.2017 r. EC1 Łódź-Miasto Kultury, ul. Targowa 1/3. Zapraszamy!

Szczegółowy Program Festiwalu Mediatravel


Film pt. Nurkowie Badjao, reż. Sławomir Makaruk.


Film pt. Nyepi-Balijski Nowy Rok, reż. Jerzy Pawleta.


Nie dojechać nigdy, reż. Bartosz Lisek.


Przedpokój do raju, reż. Bogdan Lęcznar, Dorota Petrus.
Dzień Polonii, niedziela 29.10.2017 r.

Organizatorem Dnia Polonii jest Fundacja Interpolonia. To dzień niezwykły - odnoszący się bezpośrednio do 100. Rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Tematem Simposio Interpolonia będzie Perspektywa jedności Polonii w przeddzień tej niezwykle ważnej dla Polaków rocznicy. Uroczystość rozpocznie się o godz. 09.30 Mszą św. w Łódzkiej Archikatedrze i będzie kontynuowana w EC1 – Łódź Miasto Kultury, Łódż, ul. Targowa 1/3. Zaproszeni goście to nazwiska ważne i znane. Będą wśród nich senatorowie i posłowie RP, duchowni, ludzie nauki, działacze polonijni. Wszyscy oni podejmą tematy, które w swym zakresie przedstawią problem polaryzacji Narodu Polskiego i spróbują odpowiedzieć na pytanie – w jaki sposób umocnić tożsamość narodową wśród Polaków, która powinna być elementem jedności. Ważnym zagadnieniem będzie sprawa Polonii i perspektywa jej jedności w przeddzień 100. Rocznicy odzyskania niepodległości. Oto niektóre z tematów, które zostaną podjęte: Znajomość historii polskiej emigracji jako czynnik kulturotwórczy współczesnej Polonii, Perspektywy jedności Polonii w aspekcie więzi religijnych, Możliwości rozwoju Ruchu Europa Christi w strukturach polonijnych Europy, Wielcy Polacy na świecie.

Podczas uroczystości zostaną wręczone medale Polonia Perennis za szczególne zasługi na rzecz jednoczenia Polonii na świecie. Wystąpi orkiestra kameralna Alla Vienna, która zaprezentuje muzykę patriotyczną i filmową oraz duet piosenkarzy musikalowych: Kordian Kacperski i Marzena Konowalska.

Alla Viena - Film.

https://www.youtube.com/watch?v=0Ab-mq3VmUk&version=3&hl=en_US&rel=0&autoplay=1

Pobierz program Dnia Polonii.
Pomnik poświęcony Legionom.

W dniu 23 września b.r. został odsłonięty w parku Legionów w Łodzi, ul. Sanocka 26/32, Pomnik Legionisty. Monument został przetransportowany z odlewni w Pleszewie do Łodzi i stanął na przygotowanym już cokole. Przedstawia postać młodego chłopaka w wojskowym szynelu i maciejówce.

- To nasze oddanie czci i chwały tym, którzy zginęli i walczyli w Legionach Piłsudskiego – mówi Adam Przepałkowski, syn mjr. Zygmunta Młot-Przepałkowskiego, żołnierza I Kompanii Kadrowej, prezes zarządu głównego Związku Legionistów Polskich i ich Rodzin oraz koordynator budowy łódzkiego pomnika. – Chcemy też w wigilię stulecia odzyskania niepodległości przypomnieć, że Legiony były jej prekursorem – dodaje.

Pomysłodawcą budowy pomnika jest Barbara Kordek, córka legionisty, a jego wykonanie sfinansowano w znacznej mierze z pieniędzy przekazanych przez sponsorów. Budowę zasiliły też środki z przeprowadzonej zbiórki publicznej i sprzedaży cegiełek. Pomnik zaprojektował i wykonał dr Marcin Mielczarek z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Warto przy tym zauważyć, że dr Marcin Mielczarek jest twórcą nagród - statuetek Festiwalu Mediatravel.

Dr Marcin Mielczarek.
Urodził się w 1975 roku w Łasku. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Edukacji Wizualnej. W 2002 uzyskał dyplom w pracowni rzeźby prof. Michała Gałkiewicza. W 2012 roku uzyskał doktorat na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Mieszka w Łodzi. Tworzy najczęściej w brązie, kamieniu i ceramice. Obecnie jest adiunktem na Wydziale Rzeźby i Działań Interaktywnych w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi — prowadzi Pracownię Rzeźby Kameralnej.


Pomnik Legionisty


El Dorado-statuetka Festiwalu Mediatravel


dr Marcin Mielczarek

https://www.asp.lodz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=4720%3Apr-rzezby-kameralnej&catid=353%3Apr-rzezby-kameralnej&Itemid=479&lang=pl
Klub Festiwalowy.

Po całodniowych maratonach filmowych i prezentacjach zapraszamy do Klubu Festiwalowego na ulicy Moniuszki 6 w Łodzi, do pubu „Z Innej Beczki”. Przemiła obsługa, dobre piwa, świetny ogród, klimatyczne wnętrze – to zalety tego wspaniałego miejsca w centrum miasta Łodzi, z którego jest całkiem blisko do miejsca, w którym odbywa się Festiwal Mediatravel. Wieczory w Klubie Festiwalowym zapewne będą się cieszyć ogromną popularnością, zarówno wśród naszych widzów, jak i gości Festiwalu Mediatravel. „Z Innej Beczki” jest idealnym miejscem, by zrelaksować się i porozmawiać ze znajomymi o festiwalowych wydarzeniach minionego i nadchodzącego dnia.

Piwiarnia znajduje się przy ulicy Moniuszki 6, w piwnicy willi Meyera z 1887 roku, zajmowanej obecnie przez Izbę Rzemieślniczą oraz Bank Spółdzielczy Rzemiosła. Położona jest niecałe 150 metrów od Piotrkowskiej, przez co dobrze się czują tu dobrze osoby lubiące bliskość największych atrakcji miasta, jak i te ceniące sobie spokój i miłą atmosferę.https://www.facebook.com/pg/wielokran.z.innej.beczki/about/?ref=page_internal


Copyright by CIVILIZATION AND MEDIA ART FESTIVAL MEDIATRAVEL