Jerzy D. Majcherczyk FR’92

Gość specjalny festiwalu Mediatravel z USA

Jurek Majcherczyk jako jedyny pokonał całą długość najgłębszego na Ziemi - Kanionu Colca w Peru. Spotkanie z nim to pełne ekspresji i podróżniczej pasji, okraszona fotografiami i wyjątkową wiedzą podróżniczą, prezentacja. To fascynujące spotkanie z odkrywcą i przewodnikiem turystycznym w najdalsze zakątki Ziemi.

Kim jest Jurek? - Kajakarz i podróżnik, odkrywca i badacz, reporter i prelegent, agent podróży i organizator wielu wypraw w najodleglejsze rejony Ameryki Łacińskiej i Syberii. Urodzony 12 maja 1952 w Siewierzu. “Fellow” prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku (od 1992) i wielu innych organizacji w tym Polskiego Instytutu Naukowego w Nowym Jorku (1987-). Jego pasją jest tropienie dokonań polskich odkrywców i badaczy na świecie a szczególnie w Ameryce Południowej. Inicjator i współtwórca wielu wypraw i organizacji w Polsce i w USA w tym: Akademickiego Klubu Kajakowego BYSTRZE w Krakowie (1972), Wyprawy Kajakowej, Jugosławia’76, Wyprawy Kajakowej CANOANDES’79 do Ameryki Łacińskiej (1979-82). Założyciel i Honorowy Członek Oddziału Polskiego The Explorers Club w Warszawie (1993) oraz założyciel i prezes Polonijnego Klubu Podróżnika w USA (1996 -). www.odkrywcy.com

Spotkanie z Jerzym Majcherczykiem w dniu 28.10.2017 r. godz. 18.30. EC1 – Łódź, ul. Targowa 1/3.

Autor pionierskiej książki In Kayak Through Peru, wydanej w Limie w 1981 w języku hiszpańskim i angielskim. W1981/82 organizuje i prowadzi przedstawicielstwo Solidarności w Peru organizując msze święte i ogromny marsz ulicami Limy. W latach 1982-84 zakłada i prowadzi w Denver oddział POMOST. Od 1985 do 1991 współpracuje z Głosem Ameryki, Wolną Europą i Radio Marti.

Za odkrycie kanionu, zostaje przyjęty (razem z wszystkimi uczestnikami wyprawy) na audiencji u Prezydenta Peru Arq.Fernando Belaunde Terry (1981) a w Arequipie otrzymuje honorowy dyplom miasta (1981). Strona tytułowa 1984 Guinness Book of World’s Record, otrzymana za odkrycie najgłębszego na świecie kanionu Rio Colca (dla całej wyprawy). Z wyprawą CANOANDES’79 przepływa w Ameryce Północnej i Południowej 25 rzek. Zaproszony na wyprawę przez Jacques Cousteau AMAZON-1982, dla której rysuje pierwsza dokładną mapę źródeł Amazonki. Odznaczony przez burmistrza Chivay medalem za wybitne zasługi dla Prowincji Calloma (1995) w promocji Kanionu Colca.

Jurek Majcherczyk jest wielkim polskim patriotą, założycielem Polonijnego Klubu Podróżnika w Nowym Jorku. Podczas licznych podróży, nigdy nie rozstaje się z polską flagą, nie wstydzi się polskiego pochodzenia, jest z niego dumny, jeśli tylko może - rozsławia Polskę w najdalszych zakątkach Ziemi.

Więcej o Jurku Majcherczyku >

Copyright by CIVILIZATION AND MEDIA ART FESTIVAL MEDIATRAVEL