Krzysztof Kolumb

Jego pochodzenie, biografia i dokonania w perspektywie stosunków międzynarodowych ówczesnej Europy.

Pod patronatem: Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Panel naukowy z udziałem Manuela Rosy, badacza biografii Krzysztofa Kolumba, pracownika Uniwersytetu Duke w USA.
Uniwersytet Łódzki, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego oraz Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Łodzi.
26.10.2017 r. , godz. 12.00-14.00. Aula Profesora Michowicza, Łódź, ul. Lindleya 5aKrzysztof Kolumb to jedna z najbardziej fascynujących postaci w historii Wielkich Odkryć. Można odnieść wrażenie, że w przypadku patronatu zjednoczonych królestw Kastylii i Aragonii nad wyprawami Krzysztofa Kolumba, kluczem do jego pozyskania były skrzyżowanie głębokiej wiary z polityczną wizją przyszłości, jakie nosili w sobie zarówno iberyjscy franciszkanie, sam Krzysztof Kolumb, jak i hiszpańscy monarchowie. Korzystając z pomocy zakonników, różnych konsorcjów i politycznych patronów. Kolumb zaproponował Europie podróż przez „Ocean Morza”, podróż, która spełniała jego marzenia okiełznania i zbadania apokaliptycznej wizji świata przedstawianej przez kliku współczesnych mu naukowców, świata położonego w pobliżu Starego Kontynentu, gdzieś na zachód od jego brzegów.

Pochodzenie i miejsce urodzenia Kolumba są dzisiaj przedmiotem dyskusji i sporów. Poza Włochami za ojczyznę odkrywcy przyjmuje się najczęściej Portugalię, Francję, Grecję, Anglię, Norwegię, Szwajcarię i Hiszpanię, a także Polskę. Ostatni z wymienionych krajów pojawił się na tej liście niedawno. Gorącym zwolennikiem teorii, jakoby Kolumb był z pochodzenia Polakiem jest portugalski historyk, Manuel Rosa, który twierdzi, że polski król – Władysław Warneńczyk nie tylko wyszedł cało z bitwy pod Warną w roku 1444, ale żył po niej jeszcze przez wiele lat.

Po bitwie, jak twierdzi Manuel Rosa, Władysław pojechał do Ziemi Świętej, a potem do Portugalii, gdzie został do końca życia, podając się za Henryka Niemieckiego. Król Portugalii ofiarował mu ziemię na Maderze, gdzie Władysław postawił kaplicę. Tam na ołtarzu znajduje się herb ze złotym orłem. Na Maderze poślubił matkę późniejszego odkrywcy Ameryki, która pochodziła z wyższych sfer społecznych. „Nie mogła wyjść za kogoś z niższych sfer – jej mąż musiał mieć szlacheckie pochodzenie. To, że miał, potwierdzają hiszpańskie dokumenty królewskie” – mówi Rosa, który w ten sposób obala uczoną w szkołach teorię, że Krzysztof Kolumb był potomkiem prostych wieśniaków z Włoch.
View the embedded image gallery online at:
http://www.mediatravel.pl/2017/index.php/kolumb#sigFreeId71a729aaf6
Pobierz program festiwalu Mediatravel 2017 >


Copyright by CIVILIZATION AND MEDIA ART FESTIVAL MEDIATRAVEL