Pokaz możliwości Łazika Marsjańskiego.

Pokaz odbędzie się w dniu 28.10.2017 r., EC1, Łódź, ul. Targowa 1/3.


Drużyna Raptors z Politechniki Łódzkiej piąta na świecie!

Drużyna Raptors z Politechniki Łódzkiej po raz drugi wzięła udział w prestiżowych zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge 2017. Po kilku dniach wymagających konkurencji na pustyni Utah w USA łódzcy studenci zdobyli 5. miejsce w gronie 36 najlepszych zespołów ze świata.


Studenci z zespołu Raptors przygotowywali się do zawodów w USA przez ostatnie 9 miesięcy budując drugą, ulepszoną, wersję robota. Robot waży ok. 50 kg, posiada manipulator o 5 stopniach swobody, próbnik pobierający materiał z głębokości 30 cm, zestaw kamer oraz wyspecjalizowane czujniki.

Konkurs odbył się w dniach 1-3 czerwca 2017 r. na terenie Mars Desert Research Station, w samym sercu pustynnego stanu Utah w Stanach Zjednoczonych. – Znalezienie się w gronie finalistów jest dla nas niezwykłym wyróżnieniem. Do konkursu zgłosiły się aż 83 drużyny z całego świata, a nasza była jedną z pięciu polskich, które wyjechały do USA – mówi Mateusz Kujawiński, lider zespołu Raptors i doktorant na Wydziale EEIA. – Poziom tegorocznego konkursu był zdecydowanie wyższy, a zadania trudniejsze do wykonania. Jazda po niełatwym terenie została połączona z operowaniem manipulatorem robota, a konkurencje następowały bezpośrednio jedna po drugiej – opowiada Mateusz Kujawiński.

Podczas konkursu studenci pokazali niezawodną konstrukcję robota, który m.in. zdołał pokonać ścieżkę kamieni, wjechać na wielką górę i zjechać z lekkiego „urwiska”. W tej konkurencji łazik z PŁ zajął drugie miejsce. Dzięki współpracy z zaprzyjaźnionym Kołem Naukowym Geomonitoring z Uniwersytetu Łódzkiego drużyna otrzymała 98% punktów za zadanie polegające na badaniu próbek gleby.

http://raptors.p.lodz.pl/
View the embedded image gallery online at:
http://www.mediatravel.pl/2017/index.php/lazik#sigFreeId598e1dbf0a
Pobierz program festiwalu Mediatravel 2017 >


Copyright by CIVILIZATION AND MEDIA ART FESTIVAL MEDIATRAVEL