Manuel da Silva Rosa

KRZYSZTOF KOLUMB. Historia Nieznana (Columbus: The Untold Story)

Kim był naprawdę Krzysztof Kolumb i gdzie się urodził? Był bohaterem? Plebejuszem? Żeglarzem? Tkaczem? Szlachcicem? Biedakiem? Pytania te od dawna budzą wiele kontrowersji. Kilkadziesiąt sumiennych badan naukowych Manuela Rosy przekreśla oficjalną wersję historiografii. Zdaniem badacza, być może Krzysztof Kolumb realizował plan wywodzący się od templariuszy. Co więcej – wiele wskazuje na jego polskie pochodzenie, a nie włoskie? Prowadzone badania wskazały, że Kolumb był synem Władysława III Warneńczyka, który nie zginął w bitwie pod Warnę w 1444 roku, tylko schronił sie na Maderze, gdzie (już, jako Henryk Niemiec) ożenił sie z portugalską szlachcianką. Jak to możliwe? Manuel Rosa, portugalski historyk pochodzący z Azorów, z wyspy Pico, pracuje na Uniwersytecie Duke’a w Karolinie Północnej. Biegły w siedmiu językach, okrzyknięty największa żyjąca skarbnicą wiedzy na temat Kolumba. Jego życie bada od ponad 20 lat, przez ten czas napisał już trzy książki poświecone sławnemu podróżnikowi. Obecnie pracuje nad sztuką Columbus. The Untold Story. Według Rosy, zawiązano spisek, by ukryć prawdziwe pochodzenie Kolumba i chronić tożsamość jego ojca. Europejskie dwory znały prawdę, nie ujawniały jej ze znanych sobie powodów - twierdzi naukowiec. Jego zdaniem, o polskich korzeniach Kolumba świadczy tez jego wygląd. "Rudawy, o jasnej karnacji, niebieskooki - to cechy w Polsce szeroko rozpowszechnione". Po publikacji książki natychmiast zrobiło sie głośno. Wywiady z autorem wyemitowały m.in. hiszpańska i portugalska telewizja publiczna, Discovery Channel. Sensacyjna wiadomość wzbudziła również zainteresowanie prasy. Brytyjski dziennik „Daily Telegraph” donosił, ze „Krzysztof Kolumb był synem polskiego króla”, „Daily Mail” nazwał podróżnika Krzysztofem Colombowiczem, a „New York Daily News” artykuł na ten temat zaczyna słowami: „Mamma mia! Krzysztof Kolumb był Polakiem, a nie Włochem”.

W czasie Festiwalu Mediatravel będzie okazja do zapoznania się z powyższymi teoriami i zadawania pytań ich autorowi dwukrotnie:
- po raz pierwszy – podczas konferencji naukowej na Uniwersytecie Łódzkim w dniu 26.10.2017 r. (panel naukowy nosi tytuł: Krzysztof Kolumb – jego pochodzenie, życie i dokonania w perspektywie stosunków międzynarodowych ówczesnej Europy) w Łodzi, Aula Profesora Michowicza, Łódź, ul. Lindleya 5a, godz. 12.00.
- Po raz drugi - w dniu 27.10.2017 r. podczas prezentacji festiwalowej w łódzkim EC1, ul. Targowa 1/3, godz. 20.00.

Konferencja na Uniwersytecie Łódzkim, Krzysztof Kolumb- jego pochodzenie, życie i dokonania w perspektywie stosunków międzynarodowych ówczesnej Europy odbywa się pod patronatem: Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Współorganizatorem Konferencji jest: Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego oraz Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Łodzi.

Manuel Rosa is a historian and author who is fluent in several languages and lives in Durham, North Carolina. He has been called today’s most knowledgeable academic on the life of Columbus and is working on a screenplay for “Columbus, The Untold Story.” Among the many academics who support his conclusions is Prof. James T. McDonough Jr., Ph.D., Professor at St. Joseph’s University for 31 years, who says the book proves “Columbus is guilty of huge fraud carried out over two decades against his patrons.”

Zapraszamy!Copyright by CIVILIZATION AND MEDIA ART FESTIVAL MEDIATRAVEL