NOMINACJE W KONKURSIE EL DORADO 2017
KSIĄŻKA PODRÓŻNICZA ROKU

Krzysztof Deszczyński
Kolory Deszcza – Birma.

Książka fotograficzna, wydanie albumowe z krótkimi opisami obserwowanej społeczności birmańskiej i jej codziennego życia. Opowieść o Birmie obserwowanej przez autora w latach 2010-2013, ilustrowana 300 sugestywnymi, niebanalnymi zdjęciami. Ukazuje Birmę jako kraj wielokulturowy, barwny, piękny i nieobliczalny.


Arun Milcarz
Czad.

Trzydziestoletni pracownik korporacji, wykończony nieustanną szermierką z kalendarzem i osaczającym go ze wszystkich stron bezsensem codzienności, postanawia udać się w samotną podróż na Saharę, znanej mu jedynie z telewizyjnych programów podróżniczych. Decydując się na wyprawę do Republiki Czadu, nie wie, że podróż zmusi go do konfrontacji z przeszłością, własnymi lękami i złudzeniami. Szukając odpowiedzi na pytania o sens bytu i znaczenie czasu, odnajdzie on znacznie więcej, ponieważ wyprawa w głąb Czarnego Lądu jest tak naprawdę podróżą w głąb samego siebie. Pełną pułapek, splotów pozornie przypadkowych zdarzeń i nieprzewidywalnych zwrotów akcji.


Cichocka Ewa
Sycylia między niebem a morzem.

Zbiór esejów i reportaży dziennikarki Ewy Cichockiej z jej licznych podróży na Sycylię. Osobliwością tego zbioru jest nieustanny zachwyt Wyspą Słońca, którym autorka skutecznie zaraża czytelnika. Dla czytelników sięgających po tę książkę dodatkowym bonusem będą sycylijskie wątki w polskiej literaturze i sztuce od XVI do XXI w., które autorka wyśledziła, opisała i umiejętnie wplotła w swoją podróż. Dzięki temu możemy spojrzeć na Sycylię także oczyma Niemcewicza, Krasińskiego, Iwaszkiewicza, Szymanowskiego, czy też współczesnych polskich artystów oczarowanych wyspą: Krzysztofa Zanussiego i Jerzego Stuhra.


Wlekły Mirosław
Tu byłem. Tony Halik.

Tu byłem. Tony Halik” - to jedno z popularniejszych haseł domorosłych grafficiarzy czasów PRL-u, który zdobił każdy możliwy mur. Każdy go znał z telewizji i jego programów, które pokazywały ludziom najodleglejsze i najbardziej egzotyczne zakątki świata. Tony Halik to człowiek, którego życiorys mógłby dostarczyć materiału przynajmniej na 3 fantastyczne powieści. Jedna byłaby o perypetiach żołnierza podczas II wojny światowej, który otrzymał miano najczęściej zestrzeliwanego pilota II wojny światowej, druga o osobistym pilocie Juana Perona, argentyńskiego prezydenta, a trzecia o niezwykłym dziennikarzu, któremu wywiadu udzielił dyktator odizolowanej Kuby.


Waligóra Mateusz
Trek.

Prezentowana książka przedstawia mnóstwo wypróbowanych przez autora wskazówek i patentów ułatwiających przygotowanie i przeprowadzenie własnego wymarzonego trekkingu. Jak pisze sam autor, Jeśli marzysz o przeżyciu prawdziwej górskiej przygody, ale nie masz pojęcia, jak się do tego zabrać, ta książka jest dla Ciebie. Książka jest bardzo bogato ilustrowana zdjęciami.


Chmieliński Piotr
Rowerem po Amazonce.

Książka opowiada o więzach rodzinnych, sytuacjach życiowych opartych na psychologii oraz dążeniu do spełnienia marzenia i determinacji osiągnięcia celu. Bracia Dawid i Hubert zdecydowali się na podjęcie walki z najdłuższą i najtrudniejszą rzeką świata, priorytetem był jej spływ na własnej konstrukcji rowerach, któremu sprostali dzięki sile wewnętrznej.


Maraszewski Szymon, Kucharski Piotr
Wrocław Slow Travel.

Seria Slow Travel przewodników dla ludzi, czerpiących przyjemność ze spędzania czasu w mieście. Lubią spacerować, jeździć na rowerach, biorą udział w grach miejskich, uwielbiają chodzić do nowych knajpek wegetariańskich, hinduskich etc. uczestniczą w festiwalach i szukają nowych możliwości, aby poznać wybrane miasto.


Ganczarek Wojciech
Upały, mango i ropa naftowa.

Upały, mango i ropa naftowa to wszechstronna opowieść o Wenezueli. Autor podejmuje się ambitnego zadania, by w jednym tekście zmieścić gospodarkę i gastronomię, zmieszać muzykę z pejzażami, a historię ozdobić anegdotami z barwnej codzienności. Mnogość różnorodnych informacji naturalnie wkomponowuje się w relację z wielomiesięcznej podróży rowerowej autora po Wenezueli w dobie ostrego kryzysu.


Jaklewicz Anna
Indonezja. Po drugiej stronie raju.

Książka Anny Jaklewicz to świetna literatura faktu oparta na twardej podwalinie naukowej. "Indonezja. Po drugiej stronie raju" jest drugą książką autorki. Podróż, podczas której powstawała książka Anny Jaklewicz, trwała dziewięć miesięcy i wiodła m.in przez odległe rejony wyspy Sulawesi i Moluki. Autorka przebywając z rdzennymi mieszkańcami zgromadziła ogromną wiedzę, która pozwoliła jej na stworzenie pozycji bogatej w fakty literatury.


Strzeżysz Piotr
Sen powrotu.

Autor opisuje rowerową podróż przez obie Ameryki, jednak zamiast przewodnikowych opisów znajdziemy tu mieszankę utkaną z wydarzeń, wnikliwych obserwacji i osobistych doświadczeń. Piotr Strzeżysz uwodzi, wykorzystując literackie obrazy. Przykuwa, opisując drobiny codzienności definiujące życie. Sen powrotu to wciągająca opowieść o byciu w drodze, tęsknocie, marzeniach, ale przede wszystkim jest opowieścią o wielorako rozumianym poszukiwaniu: siebie, innych, "swojego" miejsca, czasu...


Chrobak Aleksandra
Beduinki na Instagramie.

Książka opisuje kraj szokujących kontrastów, gdzie to, co zabronione, często ukrywa się po prostu za przyciemnionymi szybami luksusowych samochodów. W mieście, które w zaledwie parę dekad pokonało drogę od namiotów na pustyni do najwyższych wieżowców świata, najnowsze technologie przeplatają się z tradycjami i światopoglądem dawnych Beduinów. Kręte uliczki i tętniące życiem bazary sąsiadują z sześciopasmową autostradą, po której pędzą najnowsze bentleye i używane lexusy.


Meller Andrzej
Czołem, nie ma hien.

Książka napisana jednym tchnieniem i jednym oddechem. Każda historia rozmówcy, każde dzieje rodziny i każda historia o wojnie oraz różnych czasach tego kraju nie pozwala odłożyć lektury na bok. Książka wciąga czytelnika, jak wzburzona woda Atlantyku na wysokości Trójkąta Bermudzkiego. Niesłychane ile ludzie muszą przeżyć i jaka jest ich karma, przeznaczenie. Co ich spotkało, spotyka i co ich jeszcze czeka na drodze życiowej. Książka staje sie narzędziem, za pośrednictwem którego dowiadujemy się ile jest prawd i jaki dla społeczności regionalnych maja wymiar. Świetny autorski język, bogactwo słowa jest szczególną oraz edukacyjną zaletą tej profesjonalnej lektury.


Dziura Iwona
Dziura w podróży.

Beztroska opowieść przygodowo-podróżnicza z potężną dawką humoru i pozytywnym przesłaniem. Autorka opisuje samotną, brawurową wyprawę po bezdrożach Rumunii i Mołdawii, pełną niespodzianek, barwnych postaci oraz wesołych perypetii podróż doświadcza bohaterkę na różne sposoby, często stawiając w nieoczekiwanych, komicznych sytuacjach. Wrodzona pogoda ducha oraz niekonwencjonalne metody pomagają jej wybrnąć z jednych absurdalnych tarapatów, by zaraz pchnąć w kolejne.


Kocewiak Łukasz
Aconcagua. W cieniu śnieżnego strażnika.

W książce autor zabiera czytelnika do serca Andów, gdzie sprawdza smak patagońskiej wołowiny popijanej winem z Mendozy, gdzie przy wspólnym yerba mate poznaje wyjątkowych ludzi, w których żyłach płynie indiańska krew oraz gdzie słodkim dulce de leche rekompensuje trudy surowego obozowego życia. „Aconcagua – w cieniu Śnieżnego Strażnika” to relacja z solowej wyprawy na najwyższy szczyt południowej hemisfery; opowieść o wyzwaniu, ale bez nadęcia, z lekką narracją i z przymrużeniem oka.


Matuszewska Ewa
Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze.

Ewa Maruszewska zaprasza na spotkanie z niezwykłym człowiekiem, dzięki któremu polscy himalaiści odegrali tak znaczącą rolę w zdobywaniu gór najwyższych – z Andrzejem Zawadą. Książka opowiada jak zrodziło się zainteresowanie Andrzeja Zawady górami i jak osiągał kolejne wspinaczkowe sukcesy, jakim był Liderem i jak to się stało, iż kierowane przez niego wyprawy na trwałe zapisały się w historii światowego himalaizmu, jak choćby pierwsze zimowe wejście na Mount Everest. Opowiadają o nim jego przyjaciele i górscy partnerzy, a także ludzie, dla których był inspiracją i wzorem.


Lityńska Kinga
Chiny – nie do wiary.

Studium kulturowe współczesnego społeczeństwa chińskiego. Owoc czteroletniego pobytu autorki w Państwie Środka, które wspólnie ze swoim towarzyszem Izaakiem przemierzyła od mroźnego Harbinu na północy kraju po tropikalny Hainan na południu; od nowoczesnej metropolii Szanghaju na wschodnim wybrzeżu aż po bezmierną otchłań muzułmańskiej prowincji Xinjiang przy granicy z Kirgistanem.


Błażyca Krzysztof
Krew Aczoli.

Wstrząsające wspomnienia świadków i uczestników jednej z najbardziej przerażających wojen w kraju określanym Perłą Afryki. Autor ukazuje, jak dziesięć lat po koszmarze wygląda życie na północy Ugandy naznaczonej rebelią rozpętaną przez Josepha Kony’ego w imię... Dziesięciu Przykazań? Książka zdradza, co myślą Ugandyjczycy o trzydziestu latach rządów prezydenta Yoweri Museveniego. Stanowi zapis tego, co mówią ludzie poznawani w drodze – ofiary Bożej Armii Oporu i wojsk rządowych.


Rogozińska Monika
Lot koło Nagiej Damy.

Tę prawdziwą opowieść zapisałam, by ocalić od zapomnienia losy rodaków wiernych dewizie: Bóg, Honor, Ojczyzna. Trzęsienie ziemi, lawiny, wypadek alpinisty, akcja ratunkowa w Himalajach ‒ to tylko wstęp do tej zaskakującej historii. Zimowa wyprawa na Nanga Parbat (8125 m) w Pakistanie okazała się dla mnie kluczem do przeszłości i przyszłości. Poszukiwałam polskiego pilota, który latał po wojnie w Himalajach, Karakorum, Hindukuszu, przyjaźnił się z maharadżą. To on mnie odnalazł. Mieszkał koło miasta Opatrzność… (Monika Rogozińska)


Pepe Piasecki
Spoko Maroko.

Opowiadanie dokumentalne „podróży życia” przeciętnej polskiej rodziny, która zderza się z odmienną kulturą i mentalnością mieszkańców Maroka.


Kwiatkowski Krzysztof J.
Survival po polsku. Początek. T.1.
Survival po polsku. Sztuka i rzemiosło. T.2.

Książka przeznaczona jest dla uprawiających survival lub mających na to ochotę dorosłych i młodzieży, dla wszystkich dążących do poznania siebie, natury i pragnących radzić sobie w swoich życiowych wędrówkach. Opisuje czym jest sztuka przetrwania i do czego może się przydać każdemu człowiekowi, jak się żywić w naturze, jak chronić przed pożarem i podczas powodzi. Autor sprzedaje wiedzę o lawinach i bagnach, o groźbach płynących z załamań pogody, a także jak się nie zgubić w lesie — zwłaszcza nocą, jak nie stać się ofiarą agresywnego napastnika na ulicy. Przede wszystkim uzyskasz pewność, że w życiu należy być aktywnym, uważnym, radosnym i bezpiecznym.


Szczęsny Dariusz
Przeznaczenie.

— Czyli jednak wierzycie w Boga? — zapytałem, chcąc dalej kontynuować rozmowę. — Szaman jest naszym pośrednikiem, on twierdzi, że Bóg jest jeden dla wszystkich, ale przemawia przez szamanów — wyjaśniała Mira. — Są też czarownicy i ich też możesz spotkać na wyspie, ale do nich nie chodzimy… — wtrącił Galo. — A jest jakaś różnica? — zapytałem zdziwiony. — Oczywiście. Czarownik, korzysta z czarów. Ma jakąś moc, która zdarza się, że obraca się przeciw tobie, dlatego lepiej ich omijać — tłumaczyła Mira. (fragment książki).


Majka Jędrzej
Przypadki podróżne.

Autor opisuje swoje podróże z lat 2012–2016 po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Ukazuje świat daleki od tego, jaki znamy z katalogów biur podróży. Odwiedza najstarszą wyspę świata – Madagaskar, nieprzypominający tego, który znamy z filmów animowanych. W Kambodży wsiada do tuk tuka i przez kolejne dni odkrywa dawne imperium Khmerów. W Afryce zaś wpada w zachwyt, kiedy dociera na Przylądek Dobrej Nadziei. Podobnych emocji doświadcza w Ameryce Południowej.


Szumska Małgorzata
Twarze tajfunu. O poszukiwaniu szczęścia na Filipinach.

Twarze tajfunu to opowieść o wyjątkowej podróży na Filipiny. Małgorzata Szumska leci na skąpane w słońcu wyspy, by pomagać mieszkańcom w odbudowie ich domów zburzonych przez potężny tajfun. Na miejscu spotyka ludzi, którzy opowiadają o swoich niezwykłych, wzruszających przeżyciach, o filipińskich obyczajach, religii, przyjaźniach i miłościach… Z rozmów wyłania się barwny obraz kraju i jego mieszkańców, pełnych optymizmu, wytrwale szukających szczęścia, ale też doświadczonych przez los – dotkniętych kataklizmem i niedostatkiem. Autorka stara się odkryć prawdziwe Filipiny i znaleźć odpowiedzi na pytania: Czy można zapomnieć o tajfunie? Czy na rajską wyspę wróci spokój? I o czym marzą Filipińczycy?


Klementowska Iza
Szkielet białego słonia.

Mozambik jako jedna z ostatnich afrykańskich kolonii odzyskał niepodległość. I choć od rozejścia się dróg obu narodów minęło już kilkadziesiąt lat, dla wielu to wciąż doświadczenie żywe i traumatyczne, tym bardziej że wyzwolenie dokonało się poprzez wojnę, w wyniku której Portugalczycy zostali zmuszeni do opuszczenia kraju będącego od wielu pokoleń ich domem. Wojna rozpoczęła się w 1964 roku i trwała dziesięć lat. Zginęło ponad trzy tysiące żołnierzy portugalskich i kilka tysięcy bojowników Frontu Wyzwolenia Mozambiku. Niepodległość nie przyniosła jednak pokoju.


Sabela Bartek
Afronauci. Z Zambii na księżyc.

Afronauci to frapująca opowieść o Edwardzie Mukuce Nkoloso, twórcy Zambijskiej Akademii Kosmicznej, i jego planie wystrzelenia rakiety na Księżyc. Tragikomiczna historia Nkoloso doskonale unaocznia paradoksy epoki postkolonialnej, bolesny dialog tradycji z nowoczesnością. To przede wszystkim opowieść o pasji poznawczej, determinacji w pokonywaniu granic cywilizacyjnych, ale także próbie podważenia hegemonii Zachodu. (Błażej Popławski).


Przytuła Sawicka-Małgorzata
Busz tuż tuż.

KsiąŻka przeznaczona dla dzieci, rozbudzająca ciekawość, zachęcająca do podrózy i bliższego niż tylko książkowe, obcowanie z egzotyką kontynentu australijskiego. Australia to kraina przyrodniczych cudów, niezwykłych roślin i osobliwych stworzeń. Właśnie one – psotne oposy, dziwaczne dziobaki i kolczatki, uprawiające boks kangury i wiele innych – zabiorą nas w urzekającą podróż po swoich norach i zakamarkach buszu, w którym żyją. Poznamy ich zwyczaje, upodobania , radości i troski. Dowiemy się, co trapi tatę emu, czym szczycą się czarne łabędzie, jak ucztują latające lisy, gdzie składa jaja morska żółwica i dlaczego małą quokkę rozbolał brzuch po kolacji.
Copyright by CIVILIZATION AND MEDIA ART FESTIVAL MEDIATRAVEL