Sławomir Malinowski

Taki jest świat – Kurdystan.
Projekcja filmu i spotkanie z autorem filmu.

Spotkanie ze Sławomirem Malinowski w dniu 28.10.2017 r., godz. 15.30, EC1 Łódź-Miasto Kultury, ul. Targowa 1/3.

"Taki jest świat - Kurdystan" pokazuje historię, współczesność oraz wieloletnią walkę Kurdów o niepodległą państwowość. Mówi nie tylko o historii, tradycji i kulturze tego kraju ale też o wiarołomstwie, podziale Kurdystanu między czterech zaborców, obecnej wojnie z ISIS i problemach z jakimi boryka się obecnie.

Scenariusz i reżyseria: Sławomir W. Malinowski

Zobacz zwiastun filmu >

Sławomir Malinowski. Choć jest elblążaninem (ur. 08.06.1957r.) to pochodzi z Warszawy, gdzie mieszkał przez pierwsze lata swojego życia. Później przeprowadził się wraz z rodziną do Trójmiasta, ale ostatecznie osiedlił się w Elblągu. To właśnie tu uczęszczał do jednej z najlepszych niegdyś szkół w mieście – Technikum Mechanicznego. Wtedy też rozwinął współpracę z pismami ogólnopolskimi: „Światem Młodych” (cykl: „W kręgu polskiej nauki”) i „Na przełaj” (cykl: „UFO raz jeszcze”). Za te publikacje, m.in. otrzymał Drugą Nagrodę Klubu Dziennikarzy Naukowych Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

Jego zamiłowanie do dziennikarstwa sprawiło, że po ukończeniu szkoły średniej dostał się na Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Po pięciu latach opuszczał mury uczelni już jako magister dziennikarstwa.

Dziennikarstwo było i jest nadal jego życiową pasją. Wraz z wiekiem i zdobywanym doświadczeniem obejmował coraz to nowe funkcje i podejmował współpracę z coraz to nowymi redakcjami. W tygodniku „Czas”, który został zlikwidowany w stanie wojennym, ukazywał się cykl artykułów popularno-naukowych jego autorstwa „Bezdroża Wielkiej Ciszy”. Artykuły te były cytowane w „The Voice of America” (Głosie Ameryki). W „Polityce” specjalizował się w tematyce popularno-naukowej: eksploracji przestrzeni kosmicznej i onkologii. W opublikowanym we „Wprost” w 1999 roku artykule „Egzamin z onkologii” obnażył słabości kształcenia polskich studentów medycyny w zakresie rozpoznawania wczesnych objawów i leczenia nowotworów, czym wywołał burzę, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, w środowisku akademickim. Tekst wpłynął na przyspieszenie prac związanych z uwzględnieniem tej specjalizacji w programach nauczania wielu polskich uczelni medycznych, w których dotychczas albo go w ogóle nie było lub istniał w stopniu dalekim od dostatecznego.

W krótkim czasie Sławomir W. Malinowski staje się producentem filmów popularnonaukowych dla TVP S.A. (programy: I i TV Polonia), a od 10 lat dla stacji PLANETE +. Sławomir W. Malinowski jest m.in. laureatem nagrody II stopnia Klubu Dziennikarzy Naukowych Stowarzyszenia Dziennikarzy RP za publikacje poświęcone nauce (w tym eksploracji przestrzeni kosmicznej przez National Aeronautics and Space Administration - grudzień 1989 r.), oraz medalu XL lecia Akademii Medycznej w Gdańsku (28 kwietnia 1994 r.) za realizację filmu oświatowego o profilaktyce i leczeniu nowotworów złośliwych pt. „Wyjście z cienia”. W kwietniu 2005 roku za film „W cieniu Nefertuma” Sławomir W. Malinowski otrzymał prestiżową nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Odkrywców i Podróżników World Mediatravel 2005. W kwietniu 2007 wyróżniony na World Mediatravel 2007 za film „Birkash” opisujący egipski targ wielbłądów, a we wrześniu tego samego roku na II Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Popuralnonaukowych zdobył kolejne wyróżnienie za film „W cieniu Nefertuma”. W 2009 roku zdobył po raz trzeci prestiżową nagrodę World Mediatravel za film „Omdurman”. Obraz został również nagrodzony za najlepsze zdjęcia. W 2010 roku po raz kolejny zdobył Grand Prix World Mediatravel.

W czerwcu 2013 na VI Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Dziedzictwa w Sofii zdobył I nagrodę za film „Stara Dongola”, będącego opowieścią o wykopaliskach polskich archeologów w Starej Dongoli w Sudanie, gdzie przed wiekami powstało pierwsze w średniowiecznej Afryce chrześcijańskie królestwo Makurii. We wrześniu 2015 otrzymał główną nagrodę „Złotego Kopernika” za film „Zaginiony faraon” na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Edukacyjnych EDUKINO 2015. We wrześniu 2016 po raz kolejny zdobywa główną nagrodę “Złotego Kopernika” za film “Mój ojciec i dęby” na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Edukacyjnych EDUKINO 2016. W latach 2000–2003 oraz 2003–2006 z rekomendacji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji członek Rady Nadzorczej „Radia Olsztyn” S.A. Od 2003 do 2008 r. wykładał dziennikarstwo na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Czytaj więcej >Copyright by CIVILIZATION AND MEDIA ART FESTIVAL MEDIATRAVEL