Piraci i geografia

Dr Wojciech Lewandowski

Spotkanie z Wojciechem Lewandowskim w dniu 28.10.2017 r., godz. 12.00, EC1 Łódź-Miasto Kultury, ul. Targowa 1/3.

Na fali popularności produkcji filmowych o piratach (Piraci z Karaibów, Herb Piratów) oraz wykreowanych przez nie charyzmatycznych postaci morskich rozbójników warto podążyć tropami pirackich historii i legend. Szczególnie w basenie Morza Karaibskiego i wielu miejscach na Pacyfiku piraci są wciąż żywą historią. Pełną brawury, okrucieństwa, przygód, tajemnic, jak również łatwych do odnalezienia realnych śladów. Tam korsarze i piraci są nie tylko symbolem dawnych lat. To konkretne postacie znane z imienia lub przezwiska, a wzmianki o ich legendarnych skarbach ciągle wzbudzają emocje i rozpalają wyobraźnię – także tę geograficzną.

Pirackie nazwy geograficzne Nazwa państwa Belize (były Honduras Brytyjski), położonego w Ameryce Środkowej, wywodzi się podobno od hiszpańskiej wymowy nazwiska Petera Wallace’a – szkockiego korsarza, który w 1638 r. założył tam pierwszą osadę. U wybrzeży Belize znajdziemy wiele innych miejsc, którym nazwy nadali właśnie piraci. Są to np. mała wyspa Spanish Lookout Caye (Punkt Obserwacji Hiszpanów), Rendezvous Caye (Wyspa Spotkań), Gallow Point Reef (Rafa Szubienic) czy Seargant’s Caye (Wyspa Sierżanta). Na północnym brzegu wyspy Tobago znajduje się piękna Zatoka Piratów (Pirate’s Bay).

Pirackie skarby Poszukiwania skarbów piratów to nie tylko historie z kart powieści przygodowych. Opętani piracką legendą współcześni ludzie również ulegają wizji zdobycia wielkich bogactw. Najbardziej znana, istniejąca w rzeczywistości „wyspa skarbów” to położona na Ocenie Spokojnym Wyspa Kokosowa (Isla del Coco).


Dr Wojciech Lewandowski

Copyright by CIVILIZATION AND MEDIA ART FESTIVAL MEDIATRAVEL